Biznes Fakty
Sprzedawcy chińskich dronów pod lupą UOKiK. Przeszukano cztery firmy
Za zgodą sądu i w asyście policji odbyły się przeszukania u sprzedawców dronów wyprodukowanych przez podmiot z siedzibą w Chinach – SZ DJI Technology. Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukali cztery firmy w reakcji na sygnały, że przedsiębiorcy mogli zawrzeć nielegalne porozumienie cenowe.
/arthurhidden /123RF/PICSELSpis treści:
“Prezes UOKiK uzyskał sygnały wskazujące na możliwość zawarcia nielegalnego porozumienia cenowego przez cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów, kamer, stabilizatorów (gimbali), a także przeznaczonych dla tych urządzeń akcesoriów, części zamiennych, oprogramowania oraz pakietów ochronnych DJI, DJI Enterprise i DJI Agriculture” – informuje UOKiK.
Produkty SZ DJI Technology w powszechnym użyciu
Dodajmy, że mowa o urządzeniach powszechnie używanych przez służby ratunkowe, pasjonatów fotografii czy po prostu użytkowników – jak to określa UOKiK – “rekreacyjnych”.
– Podejrzewamy, że przedsiębiorcy mogli zawrzeć porozumienie dotyczące niedozwolonego ustalania cen dronów. Dlatego wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zarządziłem przeszukania. Odbyły się one za zgodą sądu i w asyście Policji. Obecnie analizujemy dowody zgromadzone w tej sprawie – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Postępowanie “w sprawie”, a nie przeciwko konkretnym firmom
Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom – wyjaśnia UOKiK. Dopiero gdy czynności potwierdzą podejrzenia, UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty.
Dodajmy, że za działania ograniczające konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a osobom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.
Chiński producent to potentat na rynku dronów
Wyjaśnijmy, że SZ DJI Technology Co., Ltd. (Shenzhen DJI Sciences and Technologies Ltd.), znane powszechnie pod nazwą handlową DJI – to duże chińskie przedsiębiorstwo technologiczne z siedzibą w Shenzhen. Zajmuje się produkcją bezzałogowych statków powietrznych (dronów) do fotografii lotniczej. W ofercie firmy znajdują się także gimbale, kamery sportowe, stabilizatory kamer, systemy napędowe i systemy sterowania lotem.
W 2021 roku firma posiadała ponad 75 proc. udziałów światowego rynku dronów konsumenckich, a żadna inna firma nie posiadała w tym czasie więcej niż 5 proc. udziałów w tym lukratywnym rynku.
***