Biznes Fakty
Namioty dachowe do samochodu: wszystko, co chcesz o nich wiedzieć
Podróżowanie samochodem z namiotem dachowym staje się coraz popularniejsze. Przyczynia się do tego również moda na duże suvy, które nadają się do tego idealnie. Jeśli interesuje cię taka forma spędzania wolnego czasu, przeczytaj nasz poradnik, w którym poruszamy najważniejsze kwestie: rodzaje namiotów dachowych, użytkowanie, zalety i porównanie z tradycyjnymi namiotami. Polecamy też kilka dobrych i popularnych modeli.
Tekst powstał w redakcji Content Commerce i zawiera linki reklamowe naszego partnera.
Rodzaje namiotów dachowych
Widget Moneteasy
Ogólnie namioty dachowe można podzielić na dwie grupy: softshell i hardshell. Softshell to namioty wykonane z miękkiego materiału. Są lżejsze i zazwyczaj tańsze. Można je łatwiej przechowywać i transportować, ale są mniej odporne na trudniejsze warunki pogodowe.
Widget Moneteasy
Hardshell to namioty z twardą, sztywną obudową, która zapewnia lepszą ochronę przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Są trwalsze i oferują trochę lepszą izolację termiczną. Ich montaż i demontaż jest zazwyczaj szybszy, ale są cięższe i droższe od modeli softshell. Namioty dachowe można też podzielić na sezonowe i całoroczne. Namioty sezonowe są przeznaczone do użytku w cieplejszych miesiącach, a namioty całoroczne są trochę bardziej komfortowe np. jesienią.
Wybór odpowiedniego namiotu dachowego
Łatwiej jest wybrać namiot standardowy niż dachowy, bo trzeba dopasować go do rodzaju samochodu. Nie każdy namiot będzie pasował do każdego pojazdu, dlatego tak ważne jest, sprawdzenie specyfikacji i parametrów technicznych samochodu i namiotu.
Widget Moneteasy
Bardzo ważny jest udźwig dachu samochodu, żeby pojazd mógł bezpiecznie wytrzymać ciężar namiotu oraz jego użytkowników. Wodoodporność materiału namiotu to kolejna istotna kwestia, podobnie jak w tradycyjnych konstrukcjach rozkładanych na ziemi. Liczy się też dobra wentylacja, która zapewni komfortowy sen, zapobiegając kondensacji wewnątrz namiotu. Warto również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, jak wbudowane moskitiery, okna z widokiem na niebo, czy dodatkowe kieszenie na drobiazgi.
Użytkowanie namiotu dachowego i jego zalety
Widget Moneteasy
Użytkowanie namiotu dachowego jest proste i przyjemne, ale trzeba przestrzegać instrukcji obsługi i kilku zasad. Na początku oczywiście trzeba prawidłowo rozłożyć namiot. Zawsze pomoże w tym instrukcja producenta. Bez niej można łatwo uszkodzić całą instrukcję. To samo tyczy się jego składania na koniec noclegu. Ponadto równie ważna jest konserwacja namiotu. Regularne czyszczenie i sprawdzanie stanu technicznego przedłuży jego żywotność. Namiot należy przechowywać w suchym miejscu i pod żadnym pozorem nie zostawiać go złożonego po deszczu, bo szybko rozwinie się w nim pleśń.
Namioty dachowe mają sporo zalet i jedną podstawową wadę: są dużo droższe od tradycyjnych i wymagają odpowiedniego samochodu. Przechodząc jednak do zalet: oferują wygodę i komfort, który trudno osiągnąć w tradycyjnych namiotach. Fakt, że są znacznie nad ziemią, chroni użytkowników przed wilgocią, oraz przed nieproszonymi gośćmi, takimi jak owady czy małe zwierzęta. Namioty dachowe są też zazwyczaj szybkie w montażu. Można je rozłożyć w kilka minut.
Porównanie namiotów dachowych z tradycyjnymi namiotami
Widget Moneteasy
Namioty dachowe są wygodne i szybko się je rozkłada, ale zaporowa może się okazać cena. Namioty tradycyjne są zazwyczaj tańsze, lżejsze i zabierają mniej miejsca (można je też schować w dowolne miejsce, nie tylko na dachu. Są też bardziej wszechstronne, bo można je rozbić praktycznie wszędzie, bez konieczności posiadania samochodu.
Wysoką cenę zakupu namiotu dachowego może rekompensować fakt, że są one trwałe i komfortowe. Prawdopodobnie mają też dłuższą żywotność niż tańsze namioty tradycyjne, które dodatkowo mogą wymagać dodatkowego sprzętu, takiego jak maty izolujące od podłoża, czy śledzie.
Widget Moneteasy
Tekst powstał w redakcji Content Commerce i zawiera linki reklamowe naszego partnera.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło