Biznes Fakty
Koszt badania technicznego samochodu doczeka się podwyżki po 20 latach?
Badanie techniczne auta w Polsce może zdrożeć jeszcze w 2024 r.. Walczą o to specjaliści, którzy zaniechania rządów na przestrzeni 20 lat nazywają wprost „znęcaniem się” nad przedsiębiorcami. Przedstawiciele środowiska diagnostów są zdesperowani i chcą zrobić wszystko, żeby koszt badania technicznego samochodu był na tyle wyższy, żeby nie musieli masowo zamykać stacji kontroli pojazdów.
- Obecnie obowiązująca stawka za badanie techniczne pojazdów osobowych nie zmieniła się przez 20 lat i wciąż wynosi 98 zł
- Specjaliści są zdesperowani, ponieważ przez dwie dekady koszty prowadzenia działalności wzrosły wielokrotnie
- Środowisko będzie dążyć do tego, aby opłaty za badania techniczne pojazdów były waloryzowane corocznie np. przy okazji podnoszenia minimalnego wynagrodzenia
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Koszt badania technicznego samochodu w Polsce to temat, nad którym zazwyczaj nie zastanawiają się kierowcy, natomiast wywołuje ogromne emocje wśród diagnostów. Za badanie techniczne auta wciąż płaci się tyle samo, co w 2004 r. Może jednak okazać się, że rok 2024 przyniesie potężną zmianę w tej kwestii.
Na ogromny problem z kosztem badania technicznego uwagę od lat zwracają diagności. Jak przypomina serwis Dziennik.pl, cena weryfikacji stanu pojazdu i uznanie go za zdatnego do poruszania się po polskich drogach nie zmieniła się od 20 lat i wciąż wynosi 98 zł dla samochodów osobowych. Eksperci Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP przedstawili rządowi projekt zmian w cenniku badań technicznych.
Jak wyjaśniają autorzy zmian, to przejaw desperacji środowiska, które ma ogromny problem, żeby utrzymać rentowność stacji kontroli pojazdów. Przedstawiciele Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP tłumaczą, że tylko w obecnej kadencji sejmu posłowie wielu ugrupowań wysłali do resortu infrastruktury aż 19 interpelacji, które mają ponaglać regulatora w pracach nad zmianami w cenniku usług diagnostycznych. Pośpiech jest — według przedstawicieli środowiska — zdecydowanie wskazany, ponieważ tylko w pierwszym półroczu 2024 r. zamknięto kolejnych 118 stacji diagnostycznych.
Nowa cena za badanie techniczne auta. Nowa stawka wyższa wraz z minimalnym wynagrodzeniem
Prowadzący stacje kontroli pojazdów zwracają uwagę, że przez 20 lat wielokrotnie wzrastał m.in. płaca minimalna, ale także drastycznie zwiększyły się koszty prowadzenia działalności gospodarczych. Mimo to koszt badania technicznego pojazdów nie drgnął. „Zaniechania rządu w zakresie rewaloryzacji cennika przez okres 20 lat jest znęcaniem się nad przedsiębiorcami dbającymi o stan bezpieczeństwa na drogach. Kiedy możemy się spodziewać dostosowania cennika badań do obecnych warunków gospodarczych?” – napisał jeden właścicieli SKP w liście, który dołączono do pilnego apelu, który ma trafić do premiera Donalda Tuska.
Dla środowiska podniesienie ceny badania technicznego jest absolutną koniecznością. Wskazują także kwotę, która — przynajmniej na początek — byłaby ratunkiem dla tysięcy specjalistów w całej Polsce. „Kwota 260 zł to zapewne suma niewystarczająca, ale na początek stanowi pewne odbicie od dna dla właścicieli SKP w Polsce” – tłumaczy Artur Sałata wiceprezes SITK i koordynator ds. SKP, którego słowa przytacza Dziennik.pl.
Podkreśla on, że środowisko będzie dążyć do tego, aby opłaty za badania techniczne pojazdów były waloryzowane corocznie np. przy okazji podnoszenia minimalnego wynagrodzenia. „Mechanizm waloryzacji opłat za badania techniczne jest zdecydowanie konieczny, aby właściciele stacji kontroli pojazdów w Polsce nie musieli już więcej zwracać się do rządu o zmianę tych opłat” – dodaje wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP w Krośnie, a jego słowa cytuje Dziennik.pl.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło