Jerzy Buzek: proszę pamiętać o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim

Ee979799296f4b459ceabcf1f950e01b, Biznes Fakty

Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24

– Chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, innowacyjność na ogromną skalę – powiedział w rozmowie z Szymonem Kazimierczakiem z TVN24 BiS były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, odnosząc się do gospodarczej pozycji Europy. Mówił także o sztucznej inteligencji i Zielonym Ładzie.

Buzek był pytany o rozwój sztucznej inteligencji w Europie i o konkurencję ze strony innych graczy. – Europa próbuje nadrobić dystans, coraz więcej inwestujemy – mówił były szef polskiego rządu, który bierze udział w kongresie EEC Trends 2025. Były przewodniczący PE dodał, że kontynent rzeczywiście jest w tej sprawie „spóźniony”.

Buzek o wyzwaniach związanych z konkurencyjnością i AI

Zwrócił uwagę także na istotne osiągnięcia konkurentów. – Wielkie inwestycje w sztuczną inteligencję, które były w Chinach, w Stanach Zjednoczonych, przyniosły rezultat – mówił. Podkreślił, że „w wielu branżach przemysłowych sztuczna inteligencja może pomóc”.

Proszę pamiętać również o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim. To jest demografia i rynek pracy – zwrócił uwagę. – My nie mamy dopływu nowych, dużych strumieni siły roboczej, własnych, wynikających z przyrostu naturalnego, który w Europie jest bardzo słaby – podkreślał.

– Musimy również sięgnąć po politykę migracyjną, to znaczy przyjmować na nasz kontynent w przyszłości ludzi, którzy mogą pomóc nam na rynku pracy – zwracał uwagę.

U nas brakuje jednak pracowników. Wiemy, że mamy bardzo niskie bezrobocie na przykład w naszym kraju. To oczywiście zawsze jest dobrze, jeśli bezrobocie jest niskie, ale równocześnie przedsiębiorcy mają z tym problem – podkreślał.

Stwierdził, że konieczna jest „silna gospodarka, w różnych wymiarach, po to, żeby czuć się bezpiecznie”. – Ta gospodarka musi nadrobić inwestycje w dziedzinie innowacyjności, konkurencyjności. One są ogromne. Raport Draghiego (byłego premiera Włoch i byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego – red.) mówi nawet o 700, 800 miliardach euro rocznie, a więc to są wielkie sumy. Możemy je uruchomić, bo również mamy wielkie oszczędności, które nie pracują na rzecz konkurencyjności – mówił.

– Proszę pamiętać, że Komisja Europejska, już teraz, w czasie naszej prezydencji, kilka dni temu, 29 stycznia, wydała dokument, który nazywa się Unijny kompas konkurencyjności, który właśnie mówi o tym, w jaki sposób nadrobić lukę technologiczną, w jaki sposób walcząc o czyste, zielone środowisko, równocześnie zachować konkurencyjność – podkreślał.

Jerzy Buzek podczas EEC Trends 2025PAP/Rafał Guz

Buzek o tańszej energii

– Te dwa działania muszą iść koło siebie. Czysty przemysł, akt dotyczący czystego przemysłu, wsparcia, również dostępna energia, bezpieczeństwo energetyczne, ale także tańsze ceny energii – powiedział.

– Europa jako kontynent ma dzisiaj najdroższą energię elektryczną na świecie, przy czym Polska w Europie ma jedną z najdroższych energii – podkreślał.

– I wreszcie musimy zwrócić uwagę na nasze bezpieczeństwo w skali świata, a więc wykorzystać wszystkie możliwości, które mamy. Nawet ustawa o zamówieniach publicznych musi uwzględniać to, że europejskie firmy powinny mieć pewne pierwszeństwa na kontynencie europejskim – zaznaczył.

– Tak jest w wielu miejscach, w starcie, w przetargach w Unii Europejskiej. I wreszcie musimy zdecydować się w pełnym zakresie na wspólne zakupy, na przykład gazu, czy być może w ogóle energii na zewnątrz. Wtedy możemy zagregować te potrzeby i uzyskać lepsze warunki zakupu przede wszystkim energii dla Unii Europejskiej – mówił.

Buzek o Zielonym Ładzie

Jerzy Buzek mówił także o przyszłości Zielonego Ładu. – Europa na pewno będzie kontynuowała założenia Zielonego Ładu, ale na pewno musimy je kontynuować, tak żeby szły w parze z konkurencyjnością europejskiego przemysłu – powiedział.

Stwierdził, że „to wszystko musi iść w zgodzie z regułami dotyczącymi ochrony środowiska”.

61771db8c4e93b3a4ba403be205b5104, Biznes FaktyJerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24

– Jesteśmy przekonani, że w Unii Europejskiej to się uda. Takie mamy nastawienie na następne 5 lat. Kontynuujemy założenia Europejskiego Zielonego Ładu w kierunku bezemisyjnej gospodarki. Dbamy o nasze zdrowie, o naszą przyszłość, o przyszłość naszych dzieci i wnuków – podkreślał.

– Równocześnie chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, uruchamiamy innowacyjność na ogromną skalę. To wszystko w ramach finansowania z europejskich oszczędności, które są ogromne, ale musimy je uruchomić – mówił.

Polska prezydencja

Tematem rozmowy była także polska prezydencja w UE. – Mnie by zależało na tym, żebyśmy się wszyscy poczuli po tych sześciu miesiącach bardziej bezpieczni w Unii Europejskiej, ale także bliżej siebie – mówił Jerzy Buzek.

– Poprzednia prezydencja, węgierska, wyraźnie nie miała takiej koncepcji. My mamy koncepcję wspólnotowości Europejczyków, poczucia, że możemy być wielką siłą, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy razem – dodał.

4e30b412bf9e252180709c549ab0b8a6, Biznes FaktyJerzy Buzek o polskiej prezydencjiTVN24

– Już doświadczyli tego Brytyjczycy, którzy po wyjściu z Unii Europejskiej okazało się, że są mniej suwerenni w negocjacjach, w dyskusji na arenie międzynarodowej, niż jak byli wewnątrz Unii Europejskiej. A przecież wychodzili głównie pod hasłem suwerenności Wielkiej Brytanii. To się nie udało, to nie tędy droga. Więc gdybyśmy poczuli po sześciu miesiącach, że jesteśmy bardziej wspólnotowi i że czujemy się pewniej na tym skomplikowanym świecie, na naszej planecie, to byłoby wielkim sukcesem polskiej prezydencji – podkreślił.

EEC Trends 2025 to wydarzenie poprzedzające główne EEC 2025, czyli Europejski Kongres Gospodarczy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *