Biznes Fakty
Papież Franciszek na celowniku terrorystów? Zatrzymano siedem osób
Papież Franciszek podczas wizyty w Indonezji
Indonezyjskie władze aresztowały siedem osób, które groziły papieżowi Franciszkowi podczas wizyty w tym kraju. Twierdziły one, że w miejscach, które odwiedzała głowa Kościoła katolickiego miało dojść do ataków bombowych oraz podpaleń. Obecnie śledczy ustalają związki zatrzymanych z organizacjami terrorystycznymi.
W tym tygodniu papież Franciszek w ramach swojej podróży po Azji i Oceanii odwiedził Indonezję, która jest największym muzułmańskim państwem na świecie. W piątek głowa Kościoła podziękowała za gościnę i wyruszały w dalszą drogę do Papui-Nowej Gwinei.
Wizyta papieża Franciszka w Indonezji. W sieci pojawiły się groźby
Tymczasem indonezyjskie służby mają pełne ręce roboty, ponieważ otrzymały wiele zgłoszeń o groźbach, które pod adresem papieża pojawiły się w internecie. Elitarnej jednostce antyterrorystycznej Densus 88 udało się zatrzymać siedem takich osób.
– Wygłaszali groźby w formie propagandy lub gróźb terrorystycznych o atakach bombowych za pośrednictwem mediów społecznościowych w odpowiedzi na przyjazd papieża. Pojawiały się również groźby podpalenia tych miejsc – przekazał cytowany przez dziennik „Times of India” rzecznik jednostki Aswin Siregar.
Jak na razie nie jest jasne, czy aresztowani znali się nawzajem oraz do jakich organizacji terrorystycznych należeli. Według dziennika „The Straits Times” w domu jednego z zatrzymanych odnaleziono ulotki kolportowane przez tzw. Państwo Islamskie, łuk i strzały oraz drona.
– Jeden z aresztowanych to bojownik, który należy do tej samej grupy terrorystycznej, która zaatakowała Wiranto – powiedział gazecie informator, odnosząc się do ówczesnego ministra bezpieczeństwa Indonezji.
Islamscy bojownicy mieli byli wściekli z powodu wizyty papieża Franciszka w meczecie Istiqlal w Dżakarcie i apelu rządu do stacji telewizyjnych, aby powstrzymały się od zwyczajowego nadawania islamskiego wezwania do modlitwy podczas transmisji na żywo z tego wydarzenia.
Papież Franciszek w Indonezji. Zaostrzono środki bezpieczeństwa
Indonezja zmaga się z działalnością islamistycznych bojówek od lat. Jednym z największych ataków miał miejsce w 2002 roku, gdy zamachy bombowe na wyspie Bali spowodowały śmierć 202 osób.
W związku z dużym zagrożeniem na czas przyjazdu papieża Franciszka zaostrzono środki bezpieczeństwa. Drogi wokół miejsc, w których miał przebywać zostały zamknięte, lub zmodyfikowano ich trasy.
Papież przez cały pobyt miał również do dyspozycji rozległą ochronę, która obejmowała około czterech tysięcy pracowników, w tym snajperów, żołnierzy, policjantów i jego osobisty zespół ochrony.
W czwartek papież Franciszek podpisał wspólnie z Wielkim Imamem meczetu Istiqlal wspólną deklaracja wyrażająca zaniepokojenie kwestiami zmian klimatycznych i „dehumanizacji”.
– Jest szczególnie niepokojące, że religia jest często instrumentalizowana w tym względzie, powodując cierpienie wielu osób, zwłaszcza kobiet, dzieci i osób starszych. Globalna rola religii powinna obejmować promowanie i ochronę godności każdego ludzkiego życia – wskazał papież.
WIDEO: Te miejsca pomoże odbudować Polska. Mamy zdjęcia zniszczeń we Lwowie