Biznes Fakty
Polski przemysł. Wskaźnik PMI 29. raz z rzędu pod kreską
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu – podał S&P Global. Autorzy raportu podają, że sektor skurczył się rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, lecz tylko w jednym miesiącu w tym okresie tempo tego spadku było wolniejsze.
Indeks PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym. Jego zadaniem jest prognoza przyszłego stanu przemysłu czy usług zanim realne dane np. o produkcji przemysłowej lub sprzedaży detalicznej trafią na rynek. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej – kurczenie się branży.
Wskaźnik PMI we wrześniu 2024
Z badania wynika, że po uwzględnieniu czynników sezonowych nowe zamówienia, produkcja i aktywność zakupowa spadały w wolniejszym tempie niż w sierpniu, a zatrudnienie ustabilizowało się.
„Presje inflacyjne były wciąż słabe – ceny wyrobów gotowych ponownie spadły, a koszty produkcji wzrosły tylko nieznacznie. Z drugiej strony prognozy na najbliższe 12 miesięcy pogorszyły się” – napisano.
Najnowszy odczyt był najwyższy od listopada 2023 r., a także był drugim pod względem wielkości wynikiem w obecnej rekordowej sekwencji odczytów poniżej neutralnego progu 50,0, która trwa od maja 2022 r.
S&P Global podaje, że trzeci miesiąc z rzędu trzy najważniejsze subindeksy składające się na główny wskaźnik – nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie – miały na niego pozytywny wpływ.
„W wrześniu polscy producenci ponownie zaraportowali osłabienie napływu nowych zamówień. Nowe zlecenia spadły trzydziesty pierwszy raz z rzędu (najdłuższa sekwencja zniżkowa w historii badania), aczkolwiek w najwolniejszym tempie od listopada, które było także jednym z najłagodniejszych w obecnej sekwencji. Eksport również malał w wolniejszym tempie, choć nadal pojawiały się informacje o słabości kluczowego rynku niemieckiego” – napisano.