Biznes Fakty
Przed Mołdawią kluczowa decyzja. Szefowa KE wezwała do działania
Ursula von der Leyen gościła w czwartek w Kiszyniowie
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała Mołdawian do wzięcia udziału w referendum, które odbędzie się 20 października. W głosowaniu obywatele Mołdawii zadecydują o swoim ewentualnym członkostwie w europejskiej wspólnocie. Te może wkrótce zostać zapisane w mołdawskiej konstytucji jako jeden z "celów strategicznych".
Mołdawia, była republika radziecka licząca 2,5 miliona mieszkańców, położona między Rumunią a Ukrainą, przeprowadzi referendum w sprawie zapisania członkostwa w UE jako „celu strategicznego” w swojej konstytucji już 20 października.
Z tej okazji szefowa KE odwiedziła stolicę kraju – Kiszyniów – gdzie przekonywała, że „miejsce Mołdawii jest w Unii Europejskiej”.
– Zachęcam obywateli Mołdawii do skorzystania z głosowania i wyrażenia wolnego wyboru. To wy, Mołdawianie, zdecydujecie. To wasz suwerenny wybór, co zrobić ze swoim krajem, i nikt nie może w ten wybór ingerować – podkreślała, stojąc ramię w ramię z prezydent Maią Sandu.
Referendum w Mołdawii. Ursula von der Leyen zachęca do udziału
Referendum w Mołdawii odbędzie się wraz z zaplanowanymi na ten sam dzień wyborami prezydenckimi. Jedną z biorących w nich udział jest urzędująca głowa państwa, wspomniana prozachodnia Sandu, która chce ubiegać się o reelekcję.
Mołdawskie media poświęcają dziś wiele miejsca zapowiedzi Ursuli von der Leyen, która ogłosiła, że UE wesprze Mołdawię trzyletnim pakietem rozwojowym dla gospodarki o wartości 1,8 mld euro. Ma on pomóc zbliżyć się mołdawskiemu rynkowi do unijnego, m.in. dzięki inwestycjom w infrastrukturę i zwiększeniu wydajności energetycznej.
– Wyremontujemy szkoły, zbudujemy na przykład dwa nowe szpitale – w miejscowościach Bielce i Kaguł – obiecała von der Leyen. Środki mają być przeznaczone także m.in. na inwestycje transportowe, mosty oraz linie energetyczne, łączące kraj z UE.
Mołdawia wybierze prezydenta. Walka z rosyjską dezinformacją
Prezydent Maia Sandu podkreśliła podczas spotkania z von der Leyen, że wizyta ta odbywa się w „kluczowym dla kraju momencie„, a UE jest nie tylko ważnym partnerem gospodarczym, ale także „prawdziwą rodziną pokoju i bezpieczeństwa„.
Sandu zmierzy się w nadchodzących wyborach z dziesięcioma innymi kandydatami, ale to ona jest faworytką, notującą poparcie na poziomie 27 proc.
Władze w Kiszyniowie zwracają uwagę, że obecnie kraj mierzy się z jeszcze intensywniejszymi niż dotychczas rosyjskimi działaniami hybrydowymi, które mają utrudniać prace prozachodniemu rządowi.
WIDEO: Premier Kosowa Albin Kurti w "Dzień na Świecie"
Adrianna Rymaszewska / polsatnews.pl
Źródło