Pokolenie Z nie ma technologicznego guru

Dolina Krzemowa od dawna ma obsesję na punkcie młodych, radykalnych innowatorów. Gdzie więc podziali się potentaci technologiczni pokolenia Z?

Boomersi mieli Billa Gatesa, Steve’a Jobsa i Jeffa Bezosa. Pokolenie X wydało na świat Sergeya Brina, Elona Muska, Travisa Kalanicka i Petera Thiela. Milenialsi mogli pochwalić się tłumami zuchwałych innowatorów: Mark Zuckerberg, Whitney Wolfe Herd, Brian Chesky, a także, okrytych niesławą Elizabeth Holmes i Sama Bankmana-Frieda. Wszyscy z nich podważali normy, byli w centrum uwagi i zanim skończyli 20 lat, byli już na najlepszej drodze do zdobycia miliardów.

Teraz najstarsi członkowie pokolenia Z mają 27 lat, ale nie widać ich odpowiednika Zuckerberga. To pokolenie było opisywane jako rozpieszczone, zadufane, odrzucające harówkę i zamierzające wyznaczyć twarde granice równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Milenialsi stawiali na energię kobiety-szefa, pokolenie Z zachwala „robotę dla leniwej dziewczyny”.

Czytaj też: Strateg wieszczy załamanie rynków. „Współczuję wielu inwestorom”

W rzeczywistości nie można winić przedstawicieli pokolenia Z za brak postępów w Dolinie Krzemowej. Młodzi przedsiębiorcy i niedoszli założyciele firm wkroczyli w zupełnie inny świat technologii niż ich poprzednicy. To świat, w którym wypuszczenie na rynek jednorożca jest znacznie trudniejsze niż w przypadku pokolenia Jobsa i Gatesa. Skłoniło to wielu przedstawicieli pokolenia Z do kwestionowania tego, czy w ogóle chcą osiągnąć poziom podbijającej świat supergwiazdy.

Według Jerry’ego Neumanna, inwestora venture capital i adiunkta na Uniwersytecie Columbia, założyciele firm „są tak samo gorliwi i inteligentni jak 20 lat temu”. Niestety — branża technologiczna nie ewoluuje tak szybko, jak kiedyś.

Kiedy milenialsi byli młodzi, Internet był nowy, prawie pozbawiony prawa i gotowy niekoniecznie na rewolucję, ale na definiowanie. Potem pojawił się iPhone, postęp technologiczny, który zmienił społeczeństwo, umożliwiając realizację pomysłów takich jak Uber, Instagram i Bumble.

Pokolenie Z dorasta w erze, w której te same firmy Big Tech są rozproszone i dominujące.

— Po prostu nie ma takiej samej technologicznej możliwości szybkiego budowania dużych firm — powiedział Neumann. Innymi słowy, milenialsi zakładający firmy biegali, aby pokolenie Z mogło spacerować.

Czytaj też: Kiedy inni inwestowali w AI, Oracle postawiło na stabilność i… wygrało! Larry Ellison zarabia miliardy

Dziś młodzi przedsiębiorcy są w większości skazani na pracę nad przyrostowymi innowacjami technologicznymi na dojrzałym rynku, które często są kupowane przez większe firmy na długo, zanim ich założyciele staną się powszechnie znanymi nazwiskami. Może to oznaczać udane wprowadzenie startupu, ale nie drogę do sławy.

— Aby zostać kolejnym Zuckerbergiem lub Elonem Muskiem, musisz być przełomowy — powiedziała Kimberly Eddleston, profesor przedsiębiorczości i innowacji na Uniwersytecie Northeastern. Dodała, że ci znani założyciele „albo zrewolucjonizowali branżę, albo stworzyli zupełnie nową branżę”.

Największe firmy z branży technologicznej utrzymały swoją pozycję, przejmując konkurentów i nowe technologie. Nawet jeśli Facebook nie jest już tak fajny, jak w 2009 r., prawie połowa ludzkości nadal korzysta z różnych, w większości nabytych, produktów Mety, takich jak Instagram i WhatsApp, a nie ma wyraźnych nowych konkurentów.

Przedsiębiorcze pokolenie Z ma również przed sobą trudniejszą drogę do uzyskania finansowania. Dawno minęły czasy, gdy wchodziło się do biura Thiela w bluzie z kapturem i patrzyło, jak spada deszcz pieniędzy. Od ostatniego kwartału 2021 r. do ostatniego kwartału 2023 r. inwestycje w kapitał wysokiego ryzyka spadły z 52 mld 800 mln dol. do 10 mld 600 mln dol., co stanowi najniższy poziom od 2019 r. Rosnące stopy procentowe w połączeniu z katastrofami Adama Neumanna i Holmes nasiliły kontrole. Chociaż sprawia to, że bariera wejścia dla startupu technologicznego jest wyższa, to być może pomysły, które przetrwają, będą bardziej wartościowe.

— Nastąpiło odświeżenie — powiedziała Alexandra Debow, 22-latka, która porzuciła studia na Uniwersytecie Nowojorskim i zebrała pieniądze na swoją aplikację społecznościową do udostępniania zdjęć Swsh. — Ludzie nie chcą tylko rozgłosu. Ludzie chcą prawdziwej wartości — dodała.

Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją są wyjątkiem od tego trendu, a inwestorzy wciąż w nie inwestują. Być może nieprzypadkowo jest to również branża, w której króluje chyba największy założyciel pokolenia Z.

Alexandr Wang, 27-latek, który współtworzył Scale AI w 2016 r., kiedy porzucił MIT, stał się jednym z najmłodszych na świecie miliarderów, których majątek wynosi 2 mld dol. Jego firma zatrudnia wykonawców, którzy wykonują ciężką pracę polegającą na etykietowaniu danych dla firm w celu szkolenia modeli uczenia maszynowego. I chociaż Wang stał się tematem artykułów w najważniejszych publikacjach, jego nazwisko jest mało rozpoznawalne poza światem technologii. (Scale AI nie umożliwiło nam przeprowadzenia wywiadu z Wangiem).

Wśród młodszych przedsiębiorców można zaobserwować zmianę nastrojów. Niektórzy są mniej zainteresowani zostaniem potężnymi osobistościami publicznymi i stawieniem czoła reakcjom, które ostatecznie po tym następują. Dorastali na szlaku zniszczeń pozostawionych przez szybki postęp technologiczny. Widzieli uśmiechniętego Zuckerberga na okładce Wired w 2016 r. pod nagłówkiem „Czy Facebook może uratować twoje życie?” i widzieli go ponownie na okładce zaledwie 15 miesięcy później, z posiniaczoną i zakrwawioną twarzą, z artykułem o tym, „jak zdezorientowany, defensywny gigant mediów społecznościowych doprowadził się do katastrofy”.

— Kiedy działasz szybko i psujesz rzeczy w służbie zdrowia, idziesz do więzienia — powiedział Ibrahim Rashid, 27-latek, który założył Strong Haulers, startup mający pomóc ludziom radzić sobie z objawami chorób, takich jak tzw. długi ogon COVID-19. — Kiedy działasz szybko i łamiesz zasady w mediach społecznościowych, możesz zrujnować wybory — dodał.

Rashid nie zamierzał zakładać firmy, ale jego osobiste doświadczenia z konsekwencjami przechorowania covidu podsunęły mu ten pomysł. Założył firmę w 2022 r., ale podczas jej budowania nadal zajmował się zrównoważonym inwestowaniem.

Rashid powiedział, że uważnie śledził historię Holmes, która obecnie odsiaduje 11 lat więzienia za oszukiwanie inwestorów i kłamanie na temat możliwości jej technologii w Theranos do diagnozowania szerokiej gamy chorób na podstawie kropli krwi.

Są też Bankman-Fried i Martin Shkreli, którzy znaleźli się na liście Forbes 30 Under 30. Lista ta stała się na tyle niechlubna, że zaczęto ją nazywać przeklętą. W zeszłym roku „Forbes” rozpoczął nawet „Hall of Shame” dla jej zhańbionych laureatów. (Rashid ostatecznie nie znalazł się na liście „30 Under 30” na rok 2023, na którą został zgłoszony).

Kiedy Alexis Barreyat, współzałożyciel aplikacji społecznościowej BeReal, został wymieniony na liście Fortune „40 Under 40” w 2022 r. w wieku 27 lat, jego bio pojawiło się nie ze zdjęciem jego postaci, ale z pustym awatarem.

Kilku młodych przedsiębiorców uważa, że światło reflektorów może nie być warte uwagi. — Staramy się przyjmować bardziej konserwatywne podejście — powiedział Julian Kage, 19-letni student Uniwersytetu w Chicago, który wraz z innymi studentami założył startup Exactics zajmujący się testami diagnostycznymi. — Chcemy sukcesu, ale widzimy, jak straszne może być bycie sławnym. Nie sądzę, byśmy odczuwali taką samą potrzebę bycia na piedestale — dodał. Jego startup powoli angażuje się w relacje z prasą i mediami społecznościowymi. Zaczyna tworzyć treści dla mediów społecznościowych, takie jak filmy edukacyjne. Kage powiedział jednak, że firma chce, aby nauka i produkt „mówiły same za siebie”.

Pokolenie Z jest bardziej zorientowane na wartości w miejscu pracy niż starsze pokolenia. W ankiecie Deloitte około 40 proc. młodych pracowników stwierdziło, że odrzucili pracodawców, którzy nie byli zgodni z ich wartościami lub odrzucili zadania, które uznali za nieetyczne. Około 35 proc. milenialsów stwierdziło to samo. Ma to wpływ na sposób, w jaki myślą o swoich firmach i o sobie.

Debow uważa, że osoby z pokolenia Z „oczekują, że będziesz bardziej swobodny i że będziesz w pełni sobą”. Istnieje niewielki podział między osobowością biurową w poniedziałek rano a osobowością piątkową w barze. Częściowo wynika to z zachęcania do autentyczności, ale także z dorastania w pokoleniu, które jest zawsze online i zawsze na oku, w którym zapanowała kultura anulowania.

Ponieważ inwestorzy podejmują mniejsze ryzyko, a innowacje odbywają się na bardziej przyrostowych poziomach, Eddleston twierdzi, że droga do megasukcesu właściciela firmy wydaje się działać wstecz. Zamiast ludzi, którzy stają się sławni dzięki swoim pomysłom, więcej osób czerpie zyski ze swojej sławy dzięki linii marki. Przykłady to linia kosmetyków Kylie Jenner lub kawa YouTuberki Emmy Chamberlain. Są to bezpieczniejsze inwestycje, ale mogą wyprzeć innowacje. — Obawiam się, że tracimy pionierską, amerykańską indywidualistyczną osobowość — powiedziała Eddleston.

Być może w najbliższym czasie nie zobaczymy przedsiębiorców z pokolenia Z stojących przed tłumem i prezentujących swoje najnowsze innowacyjne produkty. Ale era młodych założycieli była prawdopodobnie bardziej mitem niż rzeczywistością. Chociaż pewien zuchwały absolwent Harvardu od dawna ma zbyt duży wpływ na wyobraźnię publiczną, liczba osób poniżej 30 roku życia, które były właścicielami firm w 2015 r. (kiedy milenialsi stanowili solidną kohortę wiekową od 20 do 30 lat) spadła o 65 proc. w porównaniu z latami 80-tymi. Badanie Harvard Business Review wykazało w 2018 r., że odnoszący największe sukcesy przedsiębiorcy w ostatnich latach zakładali swoje firmy w wieku średnio 45 lat. To dobra wiadomość nie tylko dla pokolenia Z, ale także dla millenialsów. Najstarszy z nich skończył w tym roku 43 lata. Sukces wciąż może być w zasięgu ręki.

Artykuł jest tłumaczeniem z amerykańskiego wydania Business Insider.

Tłumaczenie: Mateusz Albin

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *