Biznes Fakty
Odtajniono część raportu tajwańskiego rządu. Wyspa gotowa na atak
Tajwan szykuje się na wypadek chińskiej blokady
Tajwański rząd podał we wtorek niektóre szczegóły swojego planu przygotowywanego na wypadek wojny z Chinami. Kraj co miesiąc ma dokonywać inwentaryzacji dostaw kluczowych produktów i upewniać się, że są one właściwie przechowywane. To stanowcza odpowiedź wyspy na eskalację konfliktu przez Pekin. Ten regularnie "grozi sąsiadowi palcem", organizując wokół niego wojskowe manewry.
Chiny, dla których demokratycznie rządzony Tajwan postrzegany jest jako ich własne terytorium, przez ostatnie pięć niemal niemalże nieustannie organizują wokół wyspy działania wojskowe, w tym m.in. manewry. Rząd Tajwanu konsekwentnie odrzuca jednak chińskie roszczenia, a w ostatnim czasie sytuacja jest wyjątkowo napięta.
Tajwan gotowy na chińskie blokady. Rząd ujawnił część raportu
Ostatnie chińskie manewry wojskowe zostały zorganizowane zaledwie klika dni temu i miały na celu przećwiczenie blokady portów i poszczególnych tajwańskich terenów, a także ataków na cele morskie i naziemne.
W raporcie, który przedłożony został tajwańskiemu rządowi, a który cytuje Reuters, czytamy m.in. że ministerstwo rolnictwa Tajwanu zapewnia zapasy ryżu przekraczające wymagany poziom już od trzech miesięcy oraz że „w celu zmniejszenia ryzyka ataku” na całej wyspie magazynowane są różne kluczowe dla przetrwania produkty.
Resort zaraportował ponadto, że zapasy ryżu na Tajwanie wystarczą do wyżywienia wyspy przez co najmniej siedem miesięcy, a na wypadek kryzysu żywnościowego opracowywane są dodatkowe plany racjonowania tego zboża.
Podczas ewentualnej blokady na uprawę ryżu przeznaczonych ma zostać więcej gruntów, podobnie jak na uprawę słodkich ziemniaków, soi i świeżych warzyw. Więcej akwenów zostanie również wykorzystanych do akwakultury.
Tajwański rząd przygotowuje się też m.in. do scenariusza, w którym połowy morskie nie będą w ogóle możliwe. Wówczas zapasy paszy dla ryb składowane na wyspie wystarczą do połowów w stawach przez ponad trzy miesiące.
Poza tym, ministerstwo rolnictwa planuje powołać grupę zadaniową, która zapewni bezpieczeństwo dostaw żywności poprzez comiesięczną inwentaryzację zasobów żywnościowych wyspy.
Gorąco wokół Tajwanu. Chińczycy wykonują niepokojące ruchy
Tajwan, który podczas japońskich rządów kolonialnych w latach 1895-1945 był rolniczą potęgą, większość swojego zapotrzebowania uzależnił od importu, ponieważ grunty rolne zostały przejęte pod fabryki w czasie szybkiego procesu industrializacji, rozpoczętej w latach 60. XX w.
Jak wynika z poprzedniego raportu ministerstwa rolnictwa, wskaźnik samowystarczalności żywnościowej Tajwanu w 2023 r. spadł do 30,3 proc., co stanowiło najniższy poziom od 18 lat.
W oddzielnym sprawozdaniu na temat przygotowań do konfliktu, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stwierdziło, że chińskie siły cybernetyczne doskonalą swoje umiejętności w zakresie infiltracji kluczowej infrastruktury telekomunikacyjnej, w celu zdestabilizowania Tajwanu za pomocą szerzenia dezinformacji.
Ponadto, w ciągu ostatnich dwóch lat Chiny trzy do czterech razy w miesiącu przeprowadzały „wspólne patrole gotowości bojowej” w pobliżu wyspy. Pekin stopniowo zwiększa również liczbę tankowców wykorzystywanych do tankowania w powietrzu oraz statków desantowych.
„To podkreśla, że komunistyczne wojsko w dalszym ciągu eskalowało będzie swoje zagrożenie militarne wobec Tajwanu, próbując ustanowić blokadę i kontrolę naszych zewnętrznych morskich linii komunikacyjnych” – stwierdziło Biuro.
WIDEO: Amerykański prorok wyborczy. Wskazał nazwisko przyszłego prezydenta USA
Adrianna Rymaszewska / sgo / polsatnews.pl
Źródło