Biznes Fakty
Technologia to narzędzie – nie zastąpi artysty. Robert Latoś o cyfrowej sztuce
„Dobra technologia uczy nas myśleć, a jej ograniczenia i ramy zmuszają nas, z natury leniwe istoty, do wysiłku” – mówi Robert Latoś, malarz i założyciel firmy Well of Art, który w rozmowie z Business Insider Polska dzieli się swoimi przemyśleniami na temat roli nowych technologii w sztuce. Jego zdaniem, digitalizacja daje drugie życie tradycyjnym technikom malarskim, a sztuczna inteligencja może stać się niezwykłym nauczycielem. Czy technologia zdominuje świat sztuki, czy zawsze pozostanie jedynie narzędziem w rękach artysty?
- Obrazy olejne czy rzeźby w kamieniu będziemy oglądać głównie w muzeach. Digitalizacja procesów ich tworzenia to jedyny sposób, by dać im drugie życie
- AI może być fantastycznym nauczycielem sztuki, bo realizacja idei personalizacji edukacji jest możliwa tylko poprzez technologie cyfrowe. To one umożliwiają dogłębną analizę procesu twórczego – podkreśla artysta
- Więcej „Cyfrowych Historii”, czyli rozmów z osobami, które w cyfrowym świecie odniosły sukces, można znaleźć na stronie digitalfestival.pl
Nell Przybylska, Business Insider Polska, Fundacja Digital Poland: czy pamiętasz moment, w którym zetknąłeś się po raz pierwszy z nowymi technologiami?
Robert Latoś, malarz, prezes firmy Well of Art: Zacznijmy od tego, czym jest nowa technologia? Dla mnie odkryciem okazała się technologia sprzed 500 lat. Z perspektywy artysty technologia jest narzędziem. Nie ma znaczenia, kiedy powstała, ważne, czy w mojej prywatnej ocenie daje mi możliwość twórczej wypowiedzi. Zanim nie zrozumiałem techniki mistrzów renesansu, Leonarda da Vinci czy Belliniego, nowe technologie zupełnie mnie nie interesowały.
Skoro mówimy o technologii jako narzędziu, jak z perspektywy artysty wyglądało Twoje pierwsze zetknięcie z cyfrowym światem?
Pozwól, że pozostaniemy jeszcze na chwilę w przeszłości, ale nie tak odległej. Jest rok 2000, ciemnia fotograficzna, ręcznie wywołuję czarno-białe filmy, a moja artystyczna edukacja stoi w coraz większej sprzeczności z rzeczywistością, z cyfrową fotografią. Możemy próbować zignorować nowinki technologiczne, uznając je za komercyjne i nieadekwatne dla sztuki „wysokiej”, i nadal preferować słabą jakość kliszy, choć z pewną nostalgią za jej „magią”. Jednak z perspektywy czasu widzimy, że dla młodego pokolenia fotografia analogowa praktycznie nie istnieje – została niemal całkowicie wyparta przez technologie cyfrowe.
Od naszej ostatniej rozmowy minął rok. W jaki sposób ten czas oraz Twoje wcześniejsze doświadczenia z tradycyjnymi technikami wpłynęły na Twoje podejście do technologii? Czy w ciągu ostatniego roku pojawiły się nowe wyzwania lub odkrycia?
Rok temu czułem, że jestem w stanie przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek rozwoju wykorzystywanej przez nas technologii, dlatego podejmowałem decyzje na podstawie analiz. Dziś rozwój AI zmienia zasady do tego stopnia, że mamy do czynienia z ogromną niewiadomą, która każe mi podążać za intuicją.
Jako twórca oprogramowania dogoniłem doświadczenie artysty malarza. Gdy pracuję nad obrazem, motywuje mnie stworzenie wartościowego przekazu dla odbiorcy, artefaktu.
Tworząc technologię Glaze mam podobne założenia. W świecie technologii obowiązkiem cyfrowego twórcy jest kreowanie wartości dla użytkowników. Może brzmi to nieco misyjnie, jeśli wziąć pod uwagę, że jesteśmy firmą komercyjną; reprezentuję interesy inwestorów. Jednak na inwestorach technologicznych ciąży dziś szczególna odpowiedzialność – to od ich decyzji zależy czy w społeczeństwie cyfrowym firma technologiczna osiągnie zysk kosztem użytkownika, czy też zaproponuje mu wartość. Intuicja podpowiada mi, że w długim horyzoncie czasowym biznesowo mam racje.
Ostatnim razem mówiliśmy o sztuce w kontekście wydarzeń takich jak Noc Innowacji. Teraz skupiamy się na Twojej osobistej drodze w cyfrowym świecie. Jak wyglądał Twój proces odnajdywania się w tym nowym środowisku?
Urodziłem się w świecie analogowym u progu rewolucji (1985). Doskonały timing. Ciągła adaptacja do nowych technologii jest więc naturalnym elementem mojego doświadczenia, ciągłego odnajdywania się w świecie, którego jeszcze nie rozumiem i którego tempo rozwoju przekracza moje możliwości poznawcze. Pozostaje mi akceptacja i otwartość, niezamykanie się w analogowej „fotograficznej ciemni”.
Jak digitalizacja wpłynęła na Twoją twórczość i sposób, w jaki promujesz swoje prace?
Zdecydowanie była to sprzedaż mojego obrazu poprzez social media — zakupiono go na podstawie zdjęcia. Było to wstrząsające, niemal obraźliwe. Przecież malowałem ten obraz kilka miesięcy, wkładając w to całe serce. Uzmysłowiłem sobie, że albo okopie się w niszy, tym sterylnym, nieaktualnym świecie albo stworzę narzędzie, które pozwoli obcować, doświadczać dzieła sztuki w formie cyfrowej. Był to 2014 rok, absolutny początek idei aplikacji Glaze.
Jak według Ciebie technologie cyfrowe zmieniają sposób tworzenia i odbioru sztuki? Czy zgodzisz się, że otwierają nowe możliwości dla artystów?
Chciałbym rozgraniczyć dwie rzeczy. Tworzenie i malowanie to procesy, które nas rozwijają, ale same w sobie nie czynią nas artystami – to temat, który szalenie mnie interesuje. Z drugiej strony mamy profesjonalne zajmowanie się sztuką, kiedy aspirujemy do miana artysty i stajemy się częścią rynku sztuki – to z kolei temat na osobny artykuł. Choć pozornie są to dwa odrębne światy, artysta często zaczynał jako dziecko, które nie potrafiło przestać tworzyć. Technologia ma tu ogromne znaczenie – to są te kredki dla dzieci, farby plakatowe, a dla aspirujących twórców nawet drogie farby olejne. Problem w tym, że każda technologia niesie ze sobą ograniczenia i zasady, które wpływają na ostateczne dzieło i nadają mu swój charakter.
Technologia cyfrowa daje nam coś niezwykłego: umożliwia wyselekcjonowanie techniki o największym potencjale. Daje do ręki narzędzia o takim samym potencjale i takich samych ograniczeniach zarówno dzieciom i profesjonalistom. Z jednej strony to element motywujący — uczniowie cudownie reagują, gdy słyszą, że malarze używają tego samego oprogramowania, że to nie jest narzędzie dla dzieci. Z drugiej strony, technika traci swoją ekskluzywność. W odpowiedzi na ten problem zrobiłem pierwszy krok i stworzyłem aplikację Glaze.
Mówisz o rosnącym znaczeniu technologii cyfrowych w sztuce – czy sztuczna inteligencja i cyfrowe obrazy mogą stać się w przyszłości dominującymi formami twórczości?
Stopniowo, podobnie jak stało się to z fotografią cyfrową, jakość narzędzi cyfrowych będzie rosła proporcjonalnie do zwiększenia mocy obliczeniowej, wypierając kosztowne i nie ekologiczne podobrazia, papier i farby. Artyści będą posiadać cyfrowe kolekcje a druk 3D na potrzeby wystawy czy kolekcjonera będzie optymalizował koszt.
AI może być fantastycznym nauczycielem sztuki, bo realizacja idei personalizacji edukacji jest możliwa tylko poprzez technologie cyfrowe. To one umożliwiają dogłębną analizę procesu twórczego – jakich farb i w jakiej kolejności używają uczniowie, jakie zmiany wprowadzają w swoich pracach na przestrzeni czasu, oraz jak inspiracje historią sztuki wpływają na ich rozwój. To zestaw danych, który jest niedostępny dla nauczyciela podczas tradycyjnej lekcji, a może okazać się kluczowy w odkrywaniu pasji i otwartości na sztukę u młodych ludzi.
Rola artystów pozostanie jednak niezastąpiona. Sztuczna inteligencja będzie tworzyć ilustracje produktowe, wizualizacje czy emotikony, ale w sztuce najważniejszy pozostaje ludzki czynnik – to, że dzieło zostało stworzone przez człowieka, dla człowieka. Moje najlepsze obrazy są wynikiem wewnętrznego monologu. W końcu nie nazwiemy sztuką śpiewu ptaków, bo sztuka wymaga ludzkiej intencji i emocji.
Jako założyciel firmy Well of Art i twórca oprogramowania malarskiego „Glaze”, które pozwala malować w technice mistrzów renesansu, jak widzisz miejsce tradycyjnych technik malarskich w cyfrowym świecie? Czy technologia pomaga zachować te tradycje, czy może raczej zagraża ich przetrwaniu?
Tradycyjne, trudne i kosztowne techniki będą stopniowo zanikać. Obrazy olejne czy rzeźby w kamieniu będziemy oglądać głównie w muzeach. Digitalizacja procesów ich tworzenia to jedyny sposób, by dać im drugie życie. Istnieją techniki artystyczne, które są zbyt cenne, by zniknęły – to dziedzictwo myśli, z którego wciąż możemy czerpać.
Coraz częściej mówi się, że technologia, zamiast nas wzmacniać, prowadzi do wtórnego analfabetyzmu – uzależniamy się od narzędzi, które wykonują za nas wiele zadań. Jako artysta, który korzysta zarówno z tradycyjnych technik, jak i nowoczesnych technologii, jak postrzegasz ten paradoks?
Są technologie szkodliwe, które żerują na nas, pozornie darmowe, i są też cyfrowe narzędzia, które są mądre i wartościowe. Umiejętność ich rozróżnienia to kluczowa kompetencja w cyfrowym świecie.
Co byś poradził wszystkim tym artystom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z technologią?
Technologia to narzędzie, bez względu na to, czy ma rok, czy 500 lat. Dobra technologia uczy nas myśleć, a jej ograniczenia i ramy zmuszają nas, z natury leniwe istoty, do wysiłku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło