Biznes Fakty
Zmiany w składce zdrowotnej. Premier ogłosił decyzję rządu
– W końcu zrobiliśmy tę oczywistość dziś – oznajmił na konferencji prasowej premier Donald Tusk, odnosząc się do podjętej na wtorkowym (29 października) posiedzeniu rządu o przyjęciu projektu legislacji znoszącego konieczność opłacania przez przedsiębiorców składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych. Jak dodał, to nie koniec zmian odnośnie składki zdrowotnej, bo za tydzień powinna zostać przyjęta nowelizacja ustawy zakładająca jej obniżenie.
/123RF/PICSEL– To bardzo wkurzało przedsiębiorców – zauważył premier, mówiąc o obowiązku uiszczania składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych, takich jak np. firmowy samochód. – Nie miało to nic wspólnego ze składką zdrowotną – dodał.
Premier wyraził zadowolenie z tego, że związany ze składką zdrowotną „pat w koalicji” udało się rozwiązać. Jak podkreślił, nikt nie miał wątpliwości co do tego, że obowiązek opłacania składki od środków trwałych powinien zostać zniesiony.
Składka zdrowotna. Premier obiecuje kolejne zmiany w przepisach
– Ale też się umówiliśmy, ze za tydzień ta ustawa, która dziś na rządzie została przyjęta, zostanie uzupełniona o projekt zmian w składce – dodał, wskazując, że chodzi o jej obniżenie, które będzie kosztować budżet państwa „4 mld zł plus”. Podkreślił, że minister finansów zabezpieczył te pieniądze w budżecie.
– Będziemy chcieli chociaż trochę pomóc; to nie jest za dużo, ale odczują to mikroprzedsiębiorcy z całą pewnością – obiecał szef rządu. – Jeszcze się niektórzy ministrowie kłócą, prace trwają, ale powinniśmy za tydzień dołożyć do tego, co dziś przyjęliśmy, obniżenie składki zdrowotnej.
Premier zapewnił zarazem, że nie pozwoli na „żadne manewry przy składce zdrowotnej, jeśli nie będzie gwarancji, że to, co obniżamy w składce, zostanie uzupełnione z budżetu” – tak, aby zapewnić stabilność finansów NFZ.
Zmiany w składce zdrowotnej. Co zdecydował rząd?
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości.
Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz osiągających dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W konsekwencji taka sprzedaż nie będzie zwiększała podstawy obliczenia składki zdrowotnej.
Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Zmiany dotyczyć będą 2,4 mln osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą.