Wyrok w sprawie “skóry”. Główny oskarżony uniewinniony

395c07a6eae4573e135c7fc2d3b6e9fb, Biznes Fakty
Polsat News

Ogłoszono wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie "Skóry"

Sąd Apelacyjny w Krakowie uniewinnił Roberta J., oskarżonego o zabójstwo studentki z Krakowa, której ciało odnaleziono w Wiśle w 1998 r. – Oskarżony w tym momencie jest osobą wolną, może opuścić salę rozpraw – orzekł sędzia Marek Długosz. J. przebywał w areszcie od ośmiu lat.

Sąd Apelacyjny w Krakowie ogłosił, że “na podstawie podstawie art. 414 p. 1 Kodeksu Postępowania Karnego, w związku z art. 17, p. 1. pkt 1 Kodeksu Postępowania Karnego uniewinnia oskarżonego Roberta J. od popełnienia zarzuconego mu aktem oskarżenia czynu”.

 

Wskazano, że wydatki poniesione w związku z przeprowadzonymi postępowaniami sądów I i II instancji poniesie Skarb Państwa. W postanowieniu sądu zlecono niezwłoczne zwolnienie J. z aresztu śledczego. – To orzeczenie jest prawomocne i oznacza, że oskarżony w tym momencie jest osobą wolną. Może opuścić salę rozpraw – stwierdził sędzia Marek Długosz.

Sprawa “Skóry”. Sąd uzasadnia decyzję o uniewinnieniu Roberta J.

– Jakkolwiek Sąd Apelacyjny nie mógł przekonać się do tego, że oskarżony na pewno tego czynu nie popełnił, tak z drugiej strony nie mógł się przekonać do tego, że na pewno go popełnił – tłumaczył w uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Wojciech Domański, dodając że “nie ma lepszych lub gorszych uniewinnień”.

 

Wcześniej sędzia Marek Długosz podkreślił, że sąd nie ma absolutnej pewności, że Robert J. jest niewinny. W toczonym postępowaniu nie przekonano jednak, że to właśnie on dokonał zabójstwa Katarzyny Z.

 

 

– Wyrok uniewinniający w tej sprawie zapadł, bo musiał taki zapaść wedle reguł prawa procesowego – powiedział, dodając że sąd zdecydował się zastosować regułę dubio pro reo, zobowiązującą do rozstrzygania na korzyść oskarżonego w przypadku tego rodzaju wątpliwości.

Sprawa “Skóry”. Zabójstwo, które wstrząsnęło Polską

Robert J. został zatrzymany prawie 20 lat po śmierci Katarzyny Z. – studentki z Krakowa, której ciało wyłowiono z Wisły w 1999 r. Od samego początku nie przyznawał się do winy. We wrześniu 2022 r. mężczyzna został skazany na dożywocie. Wyrok był nieprawomocny.

 

W apelacji obrona wnosiła o zmianę wyroku i uniewinnienie Roberta J., a prokuratora o uzupełnienie kwalifikacji czynu i zmianę rozstrzygnięcia w zakresie kosztów sądowych. Prawnicy J. wskazywali, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że ich klient jest winny. Prokuratura odpiera zarzuty, powołując się na zeznania świadków.

 

 

Sąd zdecydował, że proces powinien toczyć się w sposób jawny, o co wnosiła obrona. Prokuratura wnioskowała natomiast o wyłączenie jawności. Sąd dopuścił do udziału w rozprawie także przedstawicieli dwóch organizacji społecznych – Court Watch i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

 

O szczegółach sprawy “Skóry” pisaliśmy TUTAJ.

WIDEO: Jacek Tomczak komentuje swoją rezygnację

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *