Biznes Fakty
Niektórzy przedłużą sobie długi weekend. Banalny sposób
Długi weekend dla niektórych może trwać nie 3, a nawet 5 dni. Co więcej, dodatkowe dwa dni wolnego nie tylko nie uszczuplą wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale nie zmienią również należnej wypłaty. W jaki sposób skorzystać z tego przywileju? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy odwiedzić regionalne centrum krwiodawstwa i oddać krew lub osocze. Wyjaśniamy szczegóły.
/pressmaster /123RF/PICSELProsty sposób na przedłużenie długiego weekendu, który jest drugim długim weekendem w listopadzie. Wystarczy skorzystać z przysługującego prawa i skorzystać z przywilejów. W niektórych przypadkach na przeszkodzie staną względy medyczne, jednak można zyskać więcej niż tylko dodatkowe 2 dni wolnego.
Długi weekend: Niektórzy pracownicy mogą go wydłużyć
11 listopada obchodzimy święto Odzyskania Niepodległości. Ustawowo jest to dzień wolny od pracy. Listopadowy długi weekend można jednak wydłużyć. Wystarczy zainteresować się kwestią krwiodawstwa.
Oddanie krwi lub osocza we wtorek 12 listopada zaowocuje otrzymaniem 2 dodatkowych dni wolnego. Co więcej, przepisy wskazują, iż pracownik korzystający z tego przywileju zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia, a nie jak w przypadku zwolnienia chorobowego 80 proc. wysokości pensji.
2 dodatkowe dni wolnego za krwiodawswo
Oddając krew lub osocze we wtorek 12 listopada pracownik nie musi iść do pracy zarówno 12.11, jak i 13.11. Dodatkowo schodząc z fotela pobrań, krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny. Zgodnie z ustawą musi mieć on wartość kaloryczną 4500 kcal. Najczęściej dostaje się czekolady.
Dodatkowe 2 dni pełnopłatnego wolnego przysługują przy każdorazowym oddaniu krwi lub osocza. Należy pamiętać, iż krew można oddać nie częściej niż 6 razy w roku (4 razy w roku w przypadku kobiet). Natomiast do oddawania osocza może dochodzić nie częściej niż co dwa tygodnie.
Oprócz dodatkowych dni wolnych od pracy niewymiernym skutkiem oddawania krwi jest zapełnianie banków krwi. Surowiec ten jest codziennie wykorzystywany w szpitalach. To jednak nie koniec plusów krwiodawstwa.
Oddawanie krwi można odliczyć od podatku
Dodatkowe dni wolne, które mogą posłużyć do wydłużenia długiego weekendu po 11 listopada, czekolady i pomoc pacjentom, to nie koniec pozytywnych aspektów krwiodawstwa. Warto zwrócić uwagę na to, że oddawanie krwi jest korzystne z punktu widzenia płacenia podatków.
„Zarówno za oddanie krwi, jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr. Odliczysz kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6 proc. twojego dochodu/przychodu” – czytamy na rządowej stronie informującej o przysługujących ulgach podatkowych.