Tajemnicza choroba w Afryce. Jest specjalny komunikat GIS

353253baabfe620aa8d6a116c86146ad, Biznes Fakty
Pexels/Polina Tankilevitch

Tajemnicza choroba w Afryce. GIS apeluje o ostrożność

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tajemniczą chorobą szerzącą się w Demokratycznej Republice Konga. W jej wyniku zmarło kilkadziesiąt osób, zwłaszcza młodych. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia wysłała na miejsce ekspertów, których zadaniem jest zdiagnozować niepokojące zjawisko.

W prowincji Kwango w południowo-zachodniej części Demokratycznej Republice Konga szerzy się nieznana choroba, która swoimi objawami przypomina grypę. Odnotowano tam ponad 400 przypadków, a liczba chorych rośnie z każdym dniem. W wyniku zagadkowego schorzenia zmarło kilkadziesiąt osób.

 

 

Wśród objawów choroby wyliczyć można gorączkę, ból głowy, kaszel, trudności w oddychaniu oraz osłabienie organizmu. Z danych Afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, iż większość przypadków zakażeń dotyczy osób młodych w wieku od kilku do kilkunastu lat.

Tajemnicza choroba w Afryce. Eksperci WHO ruszyli na miejsce

WHO wysłała na miejsce ekspertów mających zapoznać się bliżej z chorobą i jej przebiegiem, a w konsekwencji ustalić, czym ona dokładnie jest. W składzie grupy znaleźli się epidemiolodzy, klinicyści, technicy laboratoryjni oraz eksperci ds. zakażeń.

 

„Naszym priorytetem jest zapewnienie skutecznego wsparcia dla społeczności dotkniętych chorobą. Podejmujemy wszelkie wysiłki, aby zidentyfikować przyczynę choroby, zrozumieć sposoby jej przenoszenia i zapewnić odpowiednie reagowanie tak szybko, jak to możliwe” – przekazał dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce.

 

 

Na niepokojące wieści z Afryki zareagował również polski Główny Inspektorat Sanitarny, który wydał w tej sprawie specjalny komunikat. Poinformowano w nim, że „na poziomie kraju (Konga) ryzyko jest uważane za umiarkowane ze względu na lokalny charakter ogniska w strefie zdrowia Panzi w prowincji Kwango”.

Zagadkowa choroba rozprzestrzenia się w Afryce. GIS: Zachowajmy ostrożność

GIS podkreśla jednak, że potencjał rozprzestrzeniania się choroby na sąsiednie obszary, w połączeniu z lukami w systemach nadzoru i reagowania, wskazuje na potrzebę zwiększonej gotowości”. Na poziomie regionalnym i globalnym ryzyko pozostaje na razie niskie”.

 

„Jednak bliskość dotkniętego obszaru do granicy z Angolą budzi obawy o potencjalną transmisję transgraniczną, a stały monitoring i koordynacja transgraniczna będą niezbędne do złagodzenia tego ryzyka” – uzupełnia Inspektorat.

 

GIS zaleca zachowanie ostrożności wobec osób przybywających ze wspomnianego regionu, mających objawy infekcji układu oddechowego. Szczególną ostrożność powinny również zachować osoby wyjeżdżające do Konga, którym poleca się śledzenie komunikatów władz lokalnych oraz WHO.

WIDEO: Pierwsza taka szkoła w Polsce. Sosnowiec chce być stolicą mody

dk/wka / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *