Papież powiedział to po raz pierwszy. Zamachowcy chcieli go zabić

78e38f1c6ffa103539e576e660348dc7, Biznes Fakty
PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek ujawnił prawdę o wizycie w Iraku

Papież Franciszek wyjawił w swojej autobiografii, że udaremniono dwa zamachy, do których miało dojść w czasie jego wizyty w Iraku. "To również było dla mnie bardzo uderzające. To również był zatruty owoc wojny" – napisał papież.

Papież Franciszek w autobiografii, która ukaże się w styczniu ujawnił, że udaremniono dwa zamachy, do których miało dojść w czasie jego wizyty w Iraku. Fragment książki opublikował we wtorek, w dniu 88. urodzin papieża dziennik „Corriere della Sera”.

Watykan. Papież wyjawia szczegóły 

Papież napisał, że został ostrzeżony i poinformowany o raporcie brytyjskich służb bezpieczeństwa, które dowiedziały się o dwóch planowanych zamach.​ Młoda kobieta z materiałami wybuchowymi w kamizelce miała jechać do Mosulu, aby wysadzić się w powietrze podczas wizyty. „Ponadto ciężarówka miała ruszyć z pełną prędkością z takim samym zamiarem” – napisał papież.

 

 

Kiedy następnego dnia papież zapytał o zamachowców, usłyszał od żandarmerii watykańskiej, że „już ich tam nie ma”. „Iracka policja przechwyciła ich i wysadziła w powietrze. To również było dla mnie bardzo uderzające. To również był zatruty owoc wojny” – czytamy we fragmencie biografii.

Papież Franciszek w Iraku. „Odradzali mi tę podróż”

Wizyta Franciszka w Iraku była pierwszą wizytą papieża w tym kraju. Uznano ją za podróż bardzo ryzykowną, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i z powodu trwającej wówczas pandemii COVID-19. Papież wyjaśnił, że mimo ostrzeżeń postanowił wybrać się do tego kraju.

 

 

„Prawie wszyscy odradzali mi tę podróż, pierwszą w tym zakątku Bliskiego Wschodu, zdewastowanym przez ekstremistyczną przemoc i profanacje ze strony dżihadystów. Ale ja bardzo chciałem bardzo jechać. Czułem, że powinienem” – przyznał papież.

 

Spotkał się tam m.in. z prześladowanymi chrześcijanami i odbył historyczne spotkanie z Wielkim Ajatollahem al-Sistanim, jednym z czołowych autorytetów szyickiego islamu. Jako pierwszy biskup Rzymu pojawił się w Bagdadzie, na terenie starożytnego miasta Ur, a także w Mosulu i Karakoszu, które wcześniej znajdowały się pod kontrolą Państwa Islamskiego oraz w Irbilu w irackim Kurdystanie.

WIDEO: Upadek reżimu Baszara al-Asada. "Nowa władza w Syrii broni praw mniejszości"

Aldona Brauła / an/sgo / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *