Kiedy rozpoczyna się program First Keys? Pasek pokazuje datę

Ustawa o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych „Pierwsze klucze” może zostać przyjęta w trzecim kwartale tego roku – poinformował minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Zwrócił także uwagę na konieczność ochrony polskich przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją zagraniczną w procesie realizacji zamówień publicznych.

Cb3156900ad61d2e7019eb4960be6894, Biznes Fakty Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii / Lukasz Gdak / East News

Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który w środę zabrał głos w TVP Info, poinformował, że w jego resorcie trwają prace nad projektem rozwiązania, które ma chronić polskich przedsiębiorców w procesie realizacji zamówień publicznych.

– Na przykład firmy budowlane, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat odniosły niesamowite sukcesy , muszą być chronione przed nieuczciwą konkurencją, taką jak firmy chińskie i tureckie wchodzące na nasz rynek. „I dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przygotowaliśmy przepisy, które będą chronić polskich przedsiębiorców biorących udział w przetargach publicznych na duże inwestycje infrastrukturalne planowane przez ministra (infrastruktury) Dariusza Klimczaka” – powiedział Paszyk.

Dodał, że proponowane przepisy znajdują się na etapie konsultacji. „W najbliższej przyszłości będę wspierał ich wdrożenie” – dodał minister.

Przeczytaj: Kolejna próba wdrożenia kontrowersyjnego programu dopłat do kredytów. Projekt znajduje się na liście zadań rządowych

Czy program First Keys jest już w trzecim kwartale?

Omawiając projekt programu First Keys , który znalazł się na liście roboczej rządu, podkreślił, że obecnie rozpoczyna się etap konsultacji międzyresortowych. – Wierzę, że te konsultacje przyniosą szybkie efekty. Według Pashika, jeśli prace będą przebiegać sprawnie, program będzie można wdrożyć już w trzecim kwartale .

Minister zaznaczył, że program „Pierwsze klucze”, który polega na dopłacaniu do kredytów na zakup mieszkań, nie jest jedynym instrumentem wsparcia budownictwa mieszkaniowego, przygotowywanym przez Ministerstwo Inwestycji i Handlu.

– Mamy również ustawę o budownictwie socjalnym , która przewiduje dodatkowe środki na wsparcie budownictwa socjalnego. „Gwarantujemy również finansowanie rozwoju budownictwa mieszkaniowego na wynajem” – przypomniał.

Zdaniem szefa resortu, do tej pory nie było koncepcji na kompleksowy rozwój budownictwa mieszkaniowego, a dotychczasowe programy wsparcia były realizowane nieregularnie. „ Nie było jasnego modelu wspierania budownictwa socjalnego i dostępu do nieruchomości ” – powiedział.

Paszik podkreślił, że potrzeby mieszkaniowe są różne i dlatego wymagają różnych form wsparcia. – Te dwie ustawy, które przygotowaliśmy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, z jednej strony wspierają budownictwo socjalne i komunalne – TBS i SIM, z drugiej zaś są pomocą dla tych, którzy czują się bezpiecznie sami i dążą do tego kosztem wielu wyrzeczeń – dodał.

Miliardy złotych na budownictwo socjalne

Minister wspomniał także o pracach nad deregulacją i uproszczeniem przepisów. – Rządowy projekt ustawy o deregulacji, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. „Uważam, że zostanie ona przyjęta w ciągu kilku najbliższych tygodni” – powiedział. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rządowy projekt ustawy deregulacyjnej został opracowany przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z przedsiębiorcami. Według Paszika szybkie przyjęcie ustawy będzie „dowodem na to, że rząd traktuje bardzo poważnie fakt, że jeśli nie uwolnimy przedsiębiorców od krępujących ich biurokracji, trudno będzie im się rozwijać”.

Projekt ustawy o programie Pierwsze Klucze zakłada dopłaty do rat kredytów hipotecznych zaciągniętych na nabycie mieszkania lub indywidualnego budynku mieszkalnego na rynku wtórnym , a także dopłaty do kredytów konsumenckich zaciągniętych na sfinansowanie udziału najemcy w kosztach budowy mieszkania w ramach Inicjatywy Społecznego Budownictwa (IZS) lub Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), a także na wniesienie wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej.

W marcu rząd zatwierdził zapisy projektu ustawy o społecznych formach rozwoju budownictwa mieszkaniowego . Projekt zakłada m.in. zwiększenie budżetu programu społecznego budownictwa czynszowego z 4,5 mld zł do 7 mld zł.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *