10 momentów, które zapamiętał świat: jak papież Franciszek zaskoczył wiernych

E831b6e119633ed22b11dfda751bd64e, Biznes Fakty
AP/Yara Nardi

Papież Franciszek modli się na pustym placu Świętego Piotra podczas pandemii w 2020 r.

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny. Jego pontyfikat od samego początku sygnalizował falę transformacji zarówno w Watykanie, jak i w całym Kościele na świecie. Papież odszedł od długoletnich zwyczajów i często zadziwiał wiernych. Jego przywództwo rozwijało się również pośród trudnych wydarzeń globalnych, w tym konfliktu na Ukrainie i pandemii COVID-19.

Zebraliśmy 10 niezapomnianych momentów, które odbiły się echem na całym świecie:

1. Papież „z innego świata”

13 marca, drugiego dnia konklawe, po godzinie 19.00 nad Watykanem unosił się biały dym. Świat szybko poznał nowo wybranego papieża, pierwszego pochodzącego z Ameryki Łacińskiej i pierwszego z zakonu jezuitów.

Po raz pierwszy w historii Kościoła Jorge Mario Bergoglio przyjął imię Franciszek, ku czci świętego Franciszka z Asyżu.

W przemówieniu inauguracyjnym nazwał siebie „papieżem z innego świata”.

2. Franciszek zrywa z tradycją

Nowy papież zapowiadał znaczące reformy w Watykanie od samego początku. Papież Franciszek sprzeciwił się licznym tradycjom. Na przykład kardynał Jorge Mario Bergoglio nie zdecydował się zamieszkać, jak jego poprzednicy, w apartamencie w Pałacu Apostolskim. Zamiast tego zamieszkał w Casa Santa Marta.

Ojciec Święty odstąpił także od innej konwencji, odmawiając noszenia czerwonych butów , gdyż uważał je za symbol „królewskości” papieża.

Franciszek udostępnił publiczności ogrody swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo , a następnie udostępnił prywatne pomieszczenia mieszkalne, rezygnując w ten sposób z prawie 500-letniej tradycji spędzania tam wakacji przez Głowę Kościoła.

3. Wizyta w Polsce

Kilka miesięcy po wyborach papież ogłosił swoją podróż do Polski. Podczas Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2013 r. w Rio de Janeiro ujawniono, że kolejne spotkanie odbędzie się w Krakowie w 2016 r.

Papież odbył tylko jedną wizytę w Polsce. Modlił się na Jasnej Górze, aby uczcić 1050. rocznicę chrztu Polski i odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau, gdzie modlił się w ciszy. Biskup Rzymu pojawił się również trzykrotnie w „oknie papieskim” przy ul. Franciszkańskiej 3.

W mszy kończącej Światowe Dni Młodzieży wzięło udział około 2,5 miliona osób.

4. Jak papieże się witają?

Choć nie jest to pierwszy taki przypadek w historii, to po raz pierwszy został uchwycony na zdjęciach i uwieczniony na fotografiach. 23 marca 2013 r. cały świat był świadkiem „tego, jak papieże się witają”.

Dotyczy to spotkania nowo mianowanego biskupa Rzymu z papieżem seniorem Benedyktem XVI, który zrezygnował ze swojego stanowiska.

5. „Zielona encyklika”

W 2015 r. Franciszek wydał encyklikę „Laudato si” („Pochwalony bądź” – red.). Była to pierwsza w historii Kościoła encyklika w całości poświęcona ochronie naturalnego środowiska człowieka.

W tym dokumencie papież przypomniał, że każdy człowiek jest częścią natury i jest od niej zależny. Podkreślił, że współczesne zagrożenia dla środowiska naturalnego wymagają „ekologicznego nawrócenia” ludzkości. Wezwał do globalnej jedności w obliczu zmiany klimatu i zidentyfikował ekstremalny konsumpcjonizm jako główną przyczynę kryzysu ekologicznego.

6. Pierwsze takie spotkanie w historii

Papież był pierwszym przywódcą Kościoła rzymskokatolickiego, który spotkał się z głową Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. To historyczne spotkanie odbyło się na lotnisku w Hawanie na Kubie. Papież i patriarcha podpisali katolicko-prawosławną deklarację, potwierdzając, że katolicy i prawosławni są powołani do współpracy jako bracia w szerzeniu Dobrej Nowiny o zbawieniu.

Jednak kilka lat później Cyryl uzasadnił inwazję rosyjskiego przywódcy na Ukrainę, co skłoniło papieża do ostrzeżenia go przed sprowadzaniem się do roli „akolity Putina”.

7. Papież na opustoszałym placu św. Piotra

Pandemia, która dotknęła świat od początku 2020 r., wpłynęła również na posługę Franciszka. Po raz pierwszy w historii papież odmówił modlitwę Anioł Pański z biblioteki papieskiej, nie pojawiając się tradycyjnie w oknie wychodzącym na plac św. Piotra. Ze względów bezpieczeństwa audiencje generalne również odbywały się bez obecności wiernych.

Kilka tygodni później świat został poruszony poruszającymi zdjęciami papieża celebrującego Triduum Paschalne na pustym placu Świętego Piotra (główne zdjęcie artykułu – red.).

8. W obliczu wojny

Niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie papież stwierdził, że „negocjacje nie są wstydem”. Później wielokrotnie odniósł się do trwającego konfliktu, wzywając do modlitwy za naród i zakończenia przyjmowania

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *