Biznes Fakty
Ustawa o budownictwie mieszkaniowym została przyjęta. Sejm zatwierdził projekt ustawy.
Ustawa o polityce mieszkaniowej, która znacząco zwiększa wydatki na mieszkania komunalne, socjalne i studenckie, została zatwierdzona. Sejm odrzucił część poprawek zgłoszonych przez Senat i przywrócił pierwotną wersję projektu ustawy, zaproponowaną przez rząd. Teraz będzie ona przedmiotem obrad prezydenta.

Projekt ustawy przewiduje znaczący wzrost wydatków na budownictwo socjalne i komunalne – o ponad 40 mld zł do 2030 roku , a także na przebudowę i budowę domów studenckich. Przede wszystkim umożliwi to stworzenie tanich mieszkań na wynajem dla osób, których nie stać na spłatę kredytu hipotecznego.
W piątek po południu Sejm (izba niższa parlamentu) zatwierdził projekt ustawy zwrócony przez Senat. Podczas głosowania odrzucono część poprawek Senatu. Sejm poparł poprawkę Senatu znoszącą obowiązkowy, ogólnokrajowy wymóg minimalnej liczby miejsc parkingowych dla projektów realizowanych w ramach programu Lex Deweloper. Odrzucono natomiast poprawkę Senatu, wykluczającą możliwość wcześniejszego nabycia mieszkań socjalnych w miastach poniżej 100 000 mieszkańców.
Prace nad ustawą rozpoczęły się po długim oczekiwaniu, aż projekt, po szerokich konsultacjach i uzgodnieniach międzyresortowych, został zaakceptowany i opublikowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (pierwsza wersja była gotowa wiosną 2024 r.).
Zwiększać
Szybkość, z jaką zostaną uruchomione kolejne transze środków dla samorządów na inwestycje mieszkaniowe, w tym programy SIM, czyli program budowy tanich mieszkań na wynajem, zależy od szybkiego wejścia w życie tej ustawy.
W piątkowy poranek zauważyliśmy , że dzisiejsze głosowanie w parlamencie nad ustawą mieszkaniową będzie testem jedności koalicji po jej odbudowie.
Wcześniej partia Polska 2050 złożyła w Sejmie poprawki do rządowego projektu, który poparła wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością (PiS) i Konfederacją. Jedna z poprawek dopuszczała wcześniejszy zakup mieszkań socjalnych w miastach do 100 000 mieszkańców, druga natomiast utrzymywała ustalanie wielkości miejsca parkingowego dla inwestycji zgodnie z ustawą deweloperską (około 1,5% nowych inwestycji) na poziomie krajowym, a nie lokalnym. Jednak po pierwszym głosowaniu w Sejmie wiceminister Lewandowski zauważył, że poprawka dotycząca wcześniejszego zakupu mieszkań w małych miastach i tak nie będzie działać, ponieważ została źle sformułowana.
Senat z kolei zgłosił własne poprawki, które w efekcie anulowały zmiany wprowadzone przez Sejm, a ustawa została zwrócona Sejmowi w wersji rządowej.
W piątek politycy ruchu Polska 2050 zaapelowali o odrzucenie poprawki Senatu (która miałaby uchylić zmiany przyjęte wcześniej w Sejmie).
Zwiększać
Co ciekawe, podczas piątkowego posiedzenia rządu premier Donald Tusk ogłosił, że ministrowie będą głosować nad inicjatywami rządowymi w sposób ścisły.
„Od następnego posiedzenia Sejmu żaden minister nie będzie mógł głosować inaczej niż my, jako rząd, wspólnie ustaliliśmy w sprawie rządowych projektów ustaw” – powiedział premier w piątek. Na posiedzeniu Rady Ministrów podkreślił, że te spotkania nie są „klubem dyskusyjnym”.
„Lepiej jest od samego początku ustalić jasne zasady, tzn. jeśli ktokolwiek z państwa, panie i panowie, zdecyduje się zagłosować przeciwko jednolitemu stanowisku rządu, to pożegnamy się następnego dnia” – wyjaśnił premier.
„Świadomie mówię o tym publicznie, żeby nie było wyjątków od tych reguł. Dzieje się to automatycznie. Jako rząd musimy przedstawiać nasze stanowisko wspólnie, jeśli zostanie ono uzgodnione, jako jeden zespół” – podkreślił lider „Koalicji Obywatelskiej”.