Biznes Fakty
Nawet trzy świadczenia jednocześnie. Należy pamiętać o jednym
Nawet trzy świadczenia emerytalno-rentowe. Emeryci muszą pamiętać o jednym
Renta wdowia ma poprawić sytuację ekonomiczną emerytów. Śmierć małżonka i utrata drugiego źródła dochodu często bowiem oznacza popadnięcie w ubóstwo. Dodatkowe świadczenie emerytalno-rentowe nie będzie jednak przyznawane automatycznie. Konieczne jest spełnienie określonych warunków i terminowe złożenie wniosku.
Zgodnie z dotychczasowym systemem prawnym, a dokładniej zapisami ustawy o emeryturach i rentach, jeśli emeryt miał prawo do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, otrzymywał tylko jedno.
Jak podaje portal Infor.pl, gdy jednej osobie przysługiwała emerytura, renta rodzinna oraz renta z tytułu niezdolności do pracy, mogła otrzymać świadczenie:
- które sama zdecyduje się wybrać,
- świadczenie o wyższej wartości.
W sytuacji, gdy pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy (przez chorobę zawodową lub wypadek w pracy) wówczas otrzymywał także to świadczenie, ponieważ tu obowiązują inne zasady zbiegu świadczeń – wyjaśnia serwis.
Zasada zbiegu świadczeń obowiązywała dotąd także wdowców z prawem do 85 proc. wartości świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku. Mogli wybrać swoje świadczenie albo po małżonku.
Renta wdowia. Emeryt może dostać nawet trzy świadczenia jednocześnie
Ten porządek prawny czeka rewolucyjna zmiana już 1 lipca 2025 roku. Od tej pory każdy wdowiec będzie mógł otrzymywać nawet trzy zbiegające się świadczenia (swoje, po zmarłym małżonku i rentę z tytułu niezdolności do pracy).
Będzie to z pewnością dla wielu samotnych osób oznaczać wyraźną poprawę sytuacji ekonomicznej. Dotąd po śmierci małżonka tracili jedno ze źródeł utrzymania. Dla wielu osób oznaczało to popadnięcie w ubóstwo.
Prawo do kilku świadczeń emerytalno-rentowych nie przysługuje automatycznie
Nie każdy emeryt będzie mógł skorzystać z nowego prawa. Do pobierania dwóch albo trzech świadczeń uprawnieni będą ci wdowcy, którzy mają prawo do pobierania emerytury własnej lub po zmarłym małżonku, a do tego:
- są w wieku co najmniej 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni),
- mieli wspólność majątkową z małżonkiem aż do dnia jego śmierci,
- nabyli prawo do świadczenia po małżonku przed 55. rokiem życia (kobiety) lub 60. rokiem życia (mężczyźni),
- nie są w nowym związku małżeńskim.
Jednak nawet spełnienie tych wszystkich warunków nie sprawi, że środki zostaną przyznane automatycznie. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.
Kiedy i gdzie złożyć wniosek, aby dostać pieniądze?
Wniosek o wypłatę renty wdowiej można będzie składać od 1 stycznia 2025 r. Jednak pierwsze świadczenie zostanie wypłacone dopiero 1 lipca 2025 r. W praktyce więc dokument można przekazać do ZUS-u zarówno w styczniu, jak i 30 czerwca 2025 r.
Wzór wniosku zostanie podany najprawdopodobniej w styczniu 2025 roku. Będzie dostępny online oraz w placówkach ZUS.
Uwaga na limit
W przypadku bardzo wysokich świadczeń nie należy się spodziewać, że będą one wypłacane w całości. Limit ustalono na poziomie trzykrotności najniższej emerytury (zapisanej w ustawie o emeryturach i rentach).
Jak podaje portal Infor.pl, obecnie byłaby to kwota 5 342,88 zł. Jednak w związku z zaplanowaną na 1 marca 2025 r. rewaloryzacją, kwota ta zwiększy się o kilkaset złotych.
W przypadku niskich świadczeń, drugie nie zostanie przyznane w całości. W składanym do ZUS wniosku należy wyrazić wolę otrzymywania:
- 100 proc. renty po małżonku i 15 proc. własnego świadczenia emerytalno-rentowego
- 100 proc. własnego świadczenia emerytalno-rentowego oraz 15 proc. renty po zmarłym małżonku.
W 2027 roku wartość mniejszego świadczenia ma wzrosnąć do 25 proc. Nierealny do zrealizowania jest wcześniejszy plan rządowy, zakładający wypłatę 50 proc. drugiego świadczenia.
WIDEO: Rynek nieruchomości i jego limity. Szczerze o pieniądzach odc. 237
red / Polsatnews.pl
Źródło