Praca zdalna. W tych przypadkach pracodawca nie może odmówić

Df1d916b8d31ebb1156b6968a76ab01c, Biznes Fakty
Pixabay

Praca zdalna

Praca zdalna stała się codziennością w okresie pandemii COVID-19. Obecnie, gdy wirus grozi nam już znacznie mniej, zniknęła konieczność wysyłania pracowników do domów. Są jednak regulowane prawem przypadki, w których pracodawca ma bardzo ograniczone możliwości zablokowania wniosku o możliwość wykonywania obowiązków zdalnie.

Na temat różnych trybów wykonywania swoich zawodowych obowiązków panują odmienne opinie, a badania wykazują zarówno zalety, jak i wady pracy z domu, dotyczące efektywności, zaangażowania, kondycji psychicznej pracownika i zgrania zespołu.  

 

Nie zmienia to faktu, że „home office” funkcjonuje w bardzo wielu firmach. W związku z tym trzeba było opracować zapisy kodeksu pracy, które lepiej odpowiadają rzeczywistości. Wzięto w tej kwestii pod uwagę sytuację rodzinną pracownika, między innymi możliwość większej aktywności zawodowej rodziców. 

 

 

To dobra wiadomość dla tych, którzy wolą pracować zdalnie i mają małe dzieci. Przepisy mówią jasno, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o pracę zdalną, jeśli: 

  • pracownik wychowuje dziecko, do momentu ukończenia przez nie czwartego roku życia, 
  • zatrudniony jest rodzicem dziecka, które posiada orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, 
  • dziecku pracownika wystawiono zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, 
  • dziecko osoby pracującej w danej firmie posiada orzeczenie, z którego wynika, że potrzebuje ono specjalnego kształcenia lub wymaga zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, 
  • praca z domu przysługuje też pracownicy w ciąży oraz tym, którzy opiekują się niepełnosprawnym (członkiem rodziny lub osobą, z którą mieszkają). 

Ważne. Pracodawca zobowiązany jest, by pozytywnie rozpatrzyć taki wniosek. Jest jednak możliwa odmowa. Chodzi o sytuacje, w której ze względu na rodzaj lub organizację pracy, wykonywanie obowiązków zdalnie nie jest możliwe. 

Dziecko do lat 8. Co z pracą zdalną? 

Sytuacja wygląda mniej korzystnie dla rodzica, jeśli dziecko ukończy czwarty rok życia, ale nie ma jeszcze 8 lat. Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy można zawnioskować o wykonywanie pracy zdalnej w ramach elastycznej organizacji czasu pracy. 

 

Należy wówczas przedstawić przyczynę, która sprawia, że chce się pracować poza biurem, a także termin rozpoczęcia i zakończenia tej formy wypełniania swoich obowiązków zawodowych.  

 

W tym przypadku kluczowy jest fakt, że pracodawca rozpatruje taki wniosek uwzględniając zarówno swoje możliwości i zapotrzebowanie, jak i potrzeby pracownika. Nie ma więc obowiązku, by przychylić się do prośby zatrudnionego.  

 

Co ważne, w obydwu przypadkach należy poinformować osobę wnioskującą o pracę zdalną o przyczynie ewentualnej odmowy.  

Praca zdalna okazjonalna. Nie każdy o tym pamięta 

Kodeks pracy przewiduje też pracę zdalną okazjonalną. Umożliwia to zatrudnionemu wystawienie wniosku o umożliwienie wykonywania obowiązków z domu lub innego wskazanego miejsca.  

 

 

W roku kalendarzowym można na podstawie tego dokumentu przepracować 24 dni. Uwaga. Pracodawca nie ma w tym przypadku obowiązku, by przychylić się do prośby pracownika. 

 

Należy pamiętać, że jakakolwiek dyskryminacja, mniej korzystne traktowanie przez przełożonych osoby pracującej w trybie „home office” jest niedozwolone.

 

Chodzi tu między innymi o system awansów i szkoleń. Po stronie podmiotu zatrudniającego jest też „zapewnienie pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do pracy zdalne”. 

WIDEO: Rynek nieruchomości i jego limity. Szczerze o pieniądzach odc. 237

red. / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *