Biznes Fakty
Nowa Huta idzie po wody geotermalne. Odwiert na 2 km w głąb Ziemi
Nowa Huta, dzielnica Krakowa kojarząca się z ciężkim przemysłem, już wkrótce może zmienić swoje oblicze dzięki geotermii. Niebawem ruszają prace nad odwiertem geotermalnym, który ma zweryfikować potencjał lokalnych wód geotermalnych pod kątem jego wykorzystania w systemie ciepłowniczym oraz w celach rekreacyjnych, leczniczych i naukowych. Odwiert w Nowej Hucie ma mieć nawet 1820 m głębokości (z tolerancją do 10 proc.).
/Jacek Boroń /ReporterMiasto Kraków na początku grudnia podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki której pozyskało środki na wykonanie odwiertu w celu sprawdzenia potencjału lokalnych wód geotermalnych. To 12 340 000 zł dotacji. Całkowity koszt zadania pochłonie 15 178 200 zł.
Odwiert geotermalny w Nowej Hucie. Ambitne plany i szeroki wachlarz możliwości
Za wykonanie odwiertu odpowiedzialny jest Zarząd Inwestycji Miejskich, który będzie współpracował przy tym zadaniu z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i spółką Kraków Nowa Huta Przyszłości SA. Jeszcze w styczniu odbędzie się pierwsze spotkanie koordynacyjne z podmiotami zaangażowanymi w projekt poszukiwania złóż geotermalnych w Nowej Hucie – podaje Radio Kraków.
Planowany odwiert GT-1 w Nowej Hucie ma mieć nawet 1820 m głębokości (z tolerancją do 10 proc.), a przewidywana temperatura wody to 50-55 stopni Celsjusza. Jeśli przypuszczenia co do temperatury się potwierdzą, nowohuckie wody geotermalne znajdą zastosowanie w ciepłownictwie, ale też np. w balneoterapii (uzdrowiskowa terapia z wykorzystaniem leczniczych wód mineralnych) i różnych projektach rekreacyjnych.
Odwiert jest konieczny, by rozpoznać zasoby złóż wód geotermalnych w Nowej Hucie i ocenić ich potencjał. Po wykonaniu odwiertu przeprowadzone zostaną odpowiednie badania hydrogeologiczne, geofizyczne i laboratoryjne. Potrwają one rok, a gmina pokryje jedynie koszty VAT.
Geotermia w Polsce. Gminy odkrywają potencjał ciepła z wnętrza Ziemi
Wykorzystaniem energii geotermalnej zainteresowanych jest coraz więcej miast w Polsce. W październiku 2024 r. umowy dofinansowania na próbne odwierty geotermalne z NFOŚiGW podpisało siedem samorządów: Gmina Września, Miasto Kalisz, Gmina Kazimierz Biskupi, Gmina Miasto Włocławek, Gmina Kruszwica, Gmina Barlinek i Gmina Police. Łącznie uzyskają one na ten cel ponad 115 mln wsparcia z NFOŚiGW. Także w październiku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska poinformowało o rozpoczęciu przygotowań do wiercenia czwartego już geotermalnego odwiertu produkcyjnego.
Jak podaje w swoim opracowaniu Forum Energii, geotermia klasyczna nisko- lub średniotemperaturowa występuje na obszarze ok. 40-55 proc. powierzchni Polski. Zasoby geotermalne o temperaturze 30-90 stopni Celsjusza i głębokości do 3 tys. metrów są dostępne poprzez otwory wiertnicze, a gminy mogą z powodzeniem wykorzystywać je na potrzeby lokalnych sieci ciepłowniczych.