Biznes Fakty
Rewolucja w segregacji śmieci. Od 2025 sześć pojemników zamiast czterech
Nowy system kaucyjny od 2025 roku to nie jedyna rewolucja, jaka czeka także Polskę. Od kilku dni słyszymy o pomysłach na recykling ubrań, a prawdziwa rewolucja dosięgnie także segregacji odpadów budowlanych.
/123RF/PICSELSpis treści:
Nowe przepisy w ustawie o odpadach zaczną obowiązywać od 2025 roku. Nie chodzi o system kaucyjny i zbiórkę opakowań z tworzyw sztucznych przy sklepach. Tym razem mowa o segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Zmiany w segregacji odpadów budowlanych
Dotychczas odpady budowlane dzielone były podobnie jak odpady komunalne, a więc na papier, metal, szkło i plastik. Od 2025 roku obowiązywać będzie zupełnie nowy podział. W Polsce wejdą w życie przepisy, które podzielą odpady budowalne na sześć frakcji:
- drewno
- metal
- szkło
- gips
- tworzywa sztuczne
- odpady mineralne, np. beton czy cegła
Za segregację tych odpadów nadal odpowiadać będą sami wykonawcy tych prac. Będą oni mogli samodzielnie segregować śmieci lub zlecić to zadanie firmie zewnętrznej. Także deweloperzy i osoby prywatne, które na własną rękę poprowadzić prace budowlane, będą miały możliwość zamówienia specjalnego kontenera w gminie lub zewnętrznej firmie.
Nowe przepisy dotyczące podziału odpadów budowlanych na sześć frakcji nie będą dotyczyły osób prywatnych, co nie oznacza, że brak tutaj konkretnych obowiązków. Przepisy surowo zabraniają wyrzucania tego typu śmieci do zwykłego kontenera. Samo składowanie odpadów budowlanych pod domem grozi grzywną do 500 zł.
Nowy pomysł na recykling ubrań
Także w przyszłym roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów. Nie od dziś wiadomo, że ubrania to pierwsze, co przychodzi nam do głowy na myśl o produktach znajdujących się na wysypiskach śmieci. Nowe przepisy mają ograniczać zanieczyszczanie środowiska tekstyliami i ułatwiać poddawanie ich recyklingowi.
Po zmianach gminy będą zobowiązane do przyjmowania zużytych tekstyliów. Być może dojdzie do rozbudowy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), a może pojawią się dodatkowe pojemniki na każdym z osiedli? Szczegóły nie są jeszcze znane. Wiemy jednak, że zmiany są potrzebne. Przeciętny obywatel Unii Europejskiej co roku kupuje 26 kg nowej odzieży i wyrzuca 11 kg zużytych tekstyliów.
Raczkujący system kaucyjny w Polsce
W ramach systemu kaucyjnego w Polsce powstanie prawdopodobnie ponad 36 tys. punktów odbioru butelek i puszek. To niewiele w porównaniu na przykład z Niemcami, gdzie dostępnych jest 130 tys. takich urządzeń, jednak tam system kaucyjny działa już od wielu lat. W tym kraju osiągnięto już także 90-procentowy poziom zwrotu opakowań.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2025 roku. Za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane butelki do 1,5 litra oraz puszki do 1 litra zapłacimy kaucję. Aby ją odzyskać, wspomniane opakowanie trzeba będzie oddać do jednego z takich urządzeń.