Sztuczna inteligencja stanowi ogromne wyzwanie dla polskich firm. Sztuczna inteligencja staje się zjawiskiem codziennym

Komisja Europejska właśnie przedstawiła strategię dotyczącą sztucznej inteligencji, która ma zapewnić UE pozycję światowego lidera w dziedzinie rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji. Tymczasem firma konsultingowa EY przeprowadziła badanie dotyczące tego, w jaki sposób polskie firmy integrują narzędzia obiecujące znaczący wzrost produktywności. Szybkie wdrożenie sztucznej inteligencji i jej wpływ mogą przyczynić się do dalszego wzrostu PKB Polski o 0,7-2,1% do 2033 r., zgodnie z raportem EY.

6c1e4363d8ab9aeef09086e4a1480133, Biznes Fakty Sztuczna inteligencja staje się zjawiskiem codziennym. / 123RF/PIKSELI

Dane Eurostatu opublikowane w styczniu pokazały typowy obraz: polskie firmy zajmą drugie miejsce od końca w UE w 2024 r. Tylko 5,9% polskich firm zatrudniających 10 lub więcej pracowników wykorzystało przynajmniej jedną technologię AI, podczas gdy średnia UE wynosi 13,48% (wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim).

Nieco bardziej obiecujące dane na temat problemów polskich firm ze sztuczną inteligencją pochodzą z badań przeprowadzonych przez globalną firmę konsultingową EY. Według ich danych, 25% polskich firm ukończyło już przynajmniej jedno wdrożenie technologii AI (wzrost o 5 punktów procentowych w ujęciu rok do roku), a 40% jest w trakcie wdrażania. Nie są to jeszcze rewolucyjne zmiany, ale raport pokazuje, że sztuczna inteligencja zaczyna odgrywać coraz większą rolę w krajowym biznesie.

– Miniony rok można uznać za rok przejściowy. Firmy skupiały się na wstępnej analizie potrzeb, obserwacji, ocenie wyników i wyciąganiu wniosków (…). Wnioski wyciągnięte dotychczas są bardzo optymistyczne, a przedsiębiorstwa odnotowują realny wzrost swojej efektywności (…). Deklaracje inwestycyjne tylko rosną – zauważono w niedawno opublikowanym raporcie „Jak polskie firmy wdrażają AI?” Radosław Franczak, partner w EY Polska.

Dlaczego dane Eurostatu i EY się różnią? To pytanie pozostaje otwarte. Być może sednem sprawy jest to, że jednorazowa implementacja to jedno, ale stałe wykorzystywanie jednej z wielu technologii AI to zupełnie inna sprawa.

Badania EY pokazują, że 78% firm, które wdrożyły sztuczną inteligencję, odniosło oczekiwane korzyści z wdrożonych rozwiązań. Większość z nich odnotowała poprawę jakości usług, zwiększenie skali działalności, redukcję kosztów i wzrost przychodów. Wzrosła również o 11%. Nie odnotowano danych na temat liczby firm gotowych na wdrożenie AI i tych, które w ogóle nie są na takie kroki gotowe.

– Coraz bardziej pragmatyczne podejście przedsiębiorstw w naszym kraju do rozwoju i wdrażania technologii sztucznej inteligencji przynosi wymierne efekty – zauważył partner EY Bartosz Patsushka podczas prezentacji raportu.

Sztuczna inteligencja w firmach. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Analitycy EY zwrócili uwagę na kilka aspektów związanych ze sztuczną inteligencją , które wciąż nie zyskały powszechnego uznania w polskich przedsiębiorstwach. Jeśli chcą skutecznie wykorzystywać narzędzia sztucznej inteligencji i czerpać z nich korzyści, muszą zadbać o cyberbezpieczeństwo, przestrzegać skomplikowanych przepisów i szkolić pracowników.

Narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję są tak samo podatne na ataki, jak każda inna forma obecności w sieci. Modele i dane wymagają ochrony. Niektóre ataki polegają na „zatruwaniu” danych wykorzystywanych do trenowania algorytmów w celu manipulowania wynikami generowanymi przez sztuczną inteligencję.

– Tylko 11% organizacji uważa bezpieczeństwo AI za standard w systemach IT. To jest za mało. „94% firm analizuje aspekty cyberbezpieczeństwa podczas wdrażania sztucznej inteligencji, ale tylko 34% inwestuje w bezpieczeństwo” – mówi Jakub Teska, partner w EY.

Sztuczna inteligencja musi zostać zintegrowana ze strategią bezpieczeństwa (firmy)” – dodał.

Choć ponad dwie trzecie polskich firm twierdzi, że zna przepisy dotyczące sztucznej inteligencji, w rzeczywistości tylko 16% z nich podjęło działania mające na celu wdrożenie fundamentalnej ustawy o sztucznej inteligencji, przyjętej w lipcu ubiegłego roku, ale zawiesiło te prace, prawdopodobnie czekając na jej implementację do polskiego prawa.

Tylko 27% większości firm przeprowadza analizę ryzyka przed rozpoczęciem prac nad narzędziami AI, a ustawa o AI wymaga właśnie tego. Od lutego weszły w życie przepisy zakazujące niektórych praktyk związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji,

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *