Biznes Fakty
Znaczny wzrost sprzedaży detalicznej. „Gospodarka polska przyspiesza”
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu br. wzrosła w ujęciu rocznym o 4,8 proc., natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 17,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Konsensus prognoz ekonomistów przewidywał wzrost na poziomie 1,5% rok do roku.

„W styczniu 2025 r. największy wzrost wolumenu obrotów detalicznych (w cenach stałych) w porównaniu do analogicznego okresu 2024 r. odnotowano wśród sprzedawców handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami zamiennymi (o 21,9%) . Znaczny wzrost wolumenu sprzedaży odnotowano także w grupach: „ meble, elektronika, AGD ” (o 13,6%), „ farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny ” (o 12,8%), „ tekstylia, odzież, obuwie ” (o 8,8%). Podmioty należące do grupy o największym udziale w „całości” wolumenie handlu detalicznego – „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” – odnotowały wzrost o 0,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Zwiększać / GUS /
Ekonomiści przewidują słabszy wzrost sprzedaży detalicznej
W grudniu 2024 r. wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 1,9%. rok do roku, natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca dynamika wzrosła o 9,8 proc.
„Sprzedaż detaliczna w kraju w styczniu powinna utrzymać dynamikę zbliżoną do grudnia (PKOe: 2,0% r/r wobec konsensusu prognoz na poziomie 1,7% r/r i 1,9% r/r w grudniu)” – prognozują ekonomiści PKO BP.
„Naszym zdaniem sprzedaż detaliczna nieco zwolniła na początku roku z powodu efektów bazowych, spadku sprzedaży samochodów (koniec okresu ożywienia po ograniczeniach podaży), niekorzystnej sytuacji w ciągu dnia handlowego w porównaniu z grudniem i utrzymującej się wysokiej skłonności do oszczędzania” – powiedzieli analitycy Banku Pekao.
Minister finansów: polska gospodarka przyspiesza
Minister finansów Andrzej Domański podkreślił w swoim wystąpieniu dla portalu X, że przedstawione w poniedziałek dane okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. „ Polska gospodarka przyspiesza! Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 4,8%, wyraźnie przekraczając prognozy analityków (1,5%). Przełomowy rok! „napisał.
Zwiększać
Ekonomiści z mBanku zauważyli, że dane Głównego Urzędu Statystycznego przewyższyły konsensus rynkowy.
Zwiększać
Analitycy ING opisują to jako „dobry początek konsumpcji w 2025 r.”
Zwiększać
Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że „ wzrost sprzedaży dóbr nietrwałego użytku był umiarkowany ”.
Zwiększać