Aresztowanie i zatrzymanie Ziobry. Posłowie zdecydowali

B9ad88e3b9d782d52cd25a24bed59f7d, Biznes Fakty
Wiadomości Polsatu

Sejm (niższa izba parlamentu) zatwierdził zatrzymanie Zbigniewa Ziobry i jego obowiązkowe stawiennictwo przed komisją śledczą badającą sprawę Pegasusa. Wniosek poparło łącznie 241 posłów, a 197 było przeciw. To już druga okazja, kiedy były minister sprawiedliwości będzie musiał stawić się na przesłuchanie.

Sejm przyjął uchwałę o obowiązkowym stawiennictwie posła PiS i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Komisją Śledczą Pegasus.

Sejm oddał głos. Ziobro ma zostać przymusowo postawiony przed komisją.

– Sejm wyraża zgodę na zatrzymanie posła w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów – oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

241 posłów poparło decyzję o wezwaniu Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą. 197 posłów było przeciwnych. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu wzięło udział łącznie 438 posłów, którzy uzyskali bezwzględną większość 231 głosów.

To nie pierwszy przypadek podjęcia uchwały nakazującej Ziobrze stawienie się przed komisją. Poprzedni przypadek miał miejsce w styczniu tego roku. Policja wypełniła swój obowiązek, ale kiedy polityk został przeniesiony do jednostki Straży Marszałkowskiej, uznano, że termin minął.

Komisja stwierdziła, że Zbigniew Ziobro nie stawił się punktualnie na przesłuchanie, co skłoniło do głosowania nad nałożeniem na polityka 30 dni aresztu. Posiedzenie komisji zostało następnie odroczone.

Komisja Pegasusa. Zbigniew Ziobro mówi o „nielegalności”

W środę Komisja Regulaminowa Sejmu zatwierdziła wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła PiS Zbigniewa Ziobry przed Komisję Śledczą Pegasus. Zbigniew Ziobro osobiście wziął udział w posiedzeniu komisji.

„Miałem zaplanowaną na czwartek operację usunięcia złośliwego guza. Z powodu panujących tu zawirowań, zdecydowałem się być obecny i przełożyłem zabieg na początek sierpnia” – stwierdził.

Były minister sprawiedliwości wyraził gotowość udzielenia odpowiedzi każdej komisji, „jeśli będzie ona działać zgodnie z prawem”.

– Komisja Pegasus działa niezgodnie z prawem, nie możemy ulegać nielegalności – skomentował uchwałę Ziobro.

Komisja Śledcza ds. Pegasusa bada, czy rząd, służby specjalne i policja korzystały z tego oprogramowania inwigilacyjnego w rządzie Prawa i Sprawiedliwości zgodnie z prawem. Komisja ustali również, kto odpowiadał za dostarczenie polskim władzom oprogramowania Pegasus i podobnych technologii.

Komitet Śledczy Pegasus

Były minister sprawiedliwości, wraz z innymi politykami PiS, twierdzi, że sejmowa komisja śledcza działa niezgodnie z prawem. Powołuje się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z września 2024 roku, który uznał uchwałę Sejmu powołującą komisję za niezgodną z Konstytucją.

Jednak ponad rok temu Sejm podjął uchwałę stwierdzającą, że „uwzględnianie w działaniu organów władzy publicznej orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może być uznane za naruszenie zasady legalności przez te podmioty”. Od czasu przyjęcia tej uchwały przez Sejm orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw .

Do tej pory podjęto osiem prób przesłuchania byłego prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Komisja Śledcza ds. Pegasusa bada legalność korzystania z tego oprogramowania inwigilacyjnego przez rząd, służby specjalne i policję w okresie rządów PiS. Komisja ustali również, kto był odpowiedzialny za pozyskanie Pegasusa dla polskiego rządu i kto brał udział w inwigilacji polityków.

WIDEO: Minister zaniepokojony decyzją prezydenta. „Rozpoczął nową misję, budując paraprawicowe skrzydło”.

Monika Bortnowska /polsatnews.pl /PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *