Biznes Fakty
Kraków umówił się z Makłowiczem. Komunikacja przemówi jego głosem
Kraków. Od soboty głos Roberta Makłowicza w tramwajach i autobusach
Od 19 października w krakowskich tramwajach i autobusach w pierwszej strefie biletowej pasażerowie usłyszą głos popularnego podróżnika kulinarnego Roberta Makłowicza. Krakowski Zarząd Transportu Publicznego zawarł z Robertem Makłowiczem bezpłatną umowę – przekazało miasto.
„Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zawarł z Robertem Makłowiczem bezpłatną umowę na udzielenie swojego głosu w pojazdach Mobilis i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie” – przekazano na oficjalnej stronie miasta Krakowa.
Oznacza to, że już od soboty 19 października głos słynnego podróżnika i telewizyjnej gwiazdy będzie można usłyszeć we wszystkich tramwajach i autobusach kursujących w pierwszej strefie biletowej. W przypadku pozostałych stref, lektor pozostanie bez zmian.
Kraków. Od soboty głos Roberta Makłowicza w tramwajach i autobusach
W sobotę miasto pokazało również wideo zapowiedź z udziałem prezydenta miasta Aleksandra Miszalskiego i Makłowicza. Na filmie podróżnik – znany ze swojego charakterystycznego stylu „gawędziarza” – jadąc z włodarzem autobusem wymienia kolejne nazwy mijanych przystanków.
„Smacznych i egzotycznych nazw przystanków w Krakowie nie brakuje. Od jutra nie będzie brakować również Roberta Makłowicza. Choćby Pan Robert wyjechał na drugi koniec świata, jego głos usłyszymy w każdym tramwaju i autobusie w Krakowie” – napisał w piątek w mediach społecznościowych Miszalski.
Robert Makłowicz. Kim jest i jakie ma związki z Krakowem?
Wybór Makłowicza na głos krakowskiego transportu miejskiego nie jest przypadkowy. Urodzony w 1963 roku krytyk kulinarny pochodzi bowiem z Grodu Kraka. Rodzina Makłowiczów ma korzenie polskie, ukraińskie, węgierskie, austriackie, a także ormiańskie. Sam Robert Makłowicz należy do Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego.
Makłowicz ukończył krakowskie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, a następnie studiował prawo oraz historię na tamtejszym Uniwersytecie Jagiellońskim. 61-letni podróżnik mieszka w Krakowie, ale posiada również dom w chorwackiej Dalmacji, gdzie spędza słoneczne miesiące.
„Styl Makłowicza”, memy i niesporaczki
Wypowiedzi i charakterystyczny styl Makłowicza stały się źródłem wielu dzieł kultury, głównie remiksów lub popularnych wśród młodzieży memów, do których sam podróżnik odnosi się do nich raczej pozytywnie.
Makłowicz doczekał się również swojego upamiętnienia w polskiej nauce. Od jego nazwiska krakowski badacz nazwał bowiem jeden z dwóch odkrytych przez siebie gatunków niesporczaków (Mesobiotus maklowiczi), czyli pospolitych, bardzo małych zwierząt bezkręgowych.
WIDEO: Tusk porównany do Kaczyńskiego. "Dokonał gwałtownego zwrotu"
Nina Nowakowska / polsatnews.pl
Źródło