Ministerstwo dementuje doniesienia o nowym podatku. „Nieprawdziwe”

6e400e78a0fd37849c893ecf5f8148f0, Biznes Fakty
Karya/Wikimedia Commons – zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Finansów dementuje doniesienia o nowym podatku od ogrodzeń

Ministerstwo Finansów zdementowało pojawiające się w przestrzeni publicznej doniesienia na temat rzekomego wprowadzenia nowego podatku od ogrodzeń. W wydanym oświadczeniu resort wskazał, że wszelkie informacje na ten temat "należy uznać za wprowadzające w błąd".

Z początkiem roku w życie weszła nowelizacja ustawy o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej. Jednym z jej skutków jest zrównanie stawek opodatkowania garaży. Inne zmiany w ustawie dotyczą nowych definicji budynku i budowli.

 

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o wprowadzeniu nowego podatku od ogrodzeń. Informacjom tym zaprzeczyło w niedzielę zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Centrum Informacyjne Rządu.

Nie będzie nowego podatku od ogrodzeń. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Resort finansów wyjaśnił, że do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tę kwestię reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.

 

W komunikacie napisano, że od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w ustawie. „Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej” – podkreśliło MF.

 

 

Resort wskazał, że działalność gospodarczą na potrzeby pobierania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy – Prawo przedsiębiorców. „Taką działalnością w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie jest działalność leśna, tj. działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym” – wyjaśniło ministerstwo.

 

Jak dodało, budowle związane z działalnością inną niż działalność gospodarcza, np. z działalnością leśną, także tą prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe, nie podlegały podatkowi od nieruchomości, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 r., jak i obecnie.

 

Ministerstwo prostuje plotki. „Wprowadzające w błąd”

Resort wskazuje, że także ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego pozostaną nieobjęte podatkiem.

 

 

W wyjaśnieniu stwierdzono, że zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Na zakończenie komunikatu raz jeszcze podkreślono, że informacje na temat nowego podatku od ogrodzeń, które pojawiają się w przestrzeni publicznej „należy uznać za wprowadzające w błąd”.

WIDEO: Wyraźna przewaga jednego z kandydatów. Najnowszy sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu

Paweł Sekmistrz / pap/polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *