Biznes Fakty
Porozumienie Kijów-Moskwa przewiduje wymianę więźniów na dużą skalę.

Ma się odbyć kolejna wymiana jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą.
Liderzy delegacji ukraińskiej i rosyjskiej podczas rozmów w Stambule – Rustem Umerow i Władimir Miedinski – ogłosili konsensus w sprawie wymiany ponad 1200 jeńców wojennych z każdej ze stron. Serhij Kysłycia, członek zespołu ukraińskiego, wyjaśnił, że porozumienie to koncentruje się wyłącznie na repatriacji jeńców wojennych. Ponadto Moskwa zasugerowała zainicjowanie krótkich „zawieszeń broni”.
„Kontynuując wymianę jeńców wojennych , osiągnęliśmy porozumienie, że wkrótce zostanie wymienionych co najmniej 1200 kolejnych jeńców wojennych z każdej ze stron” – oświadczył Miedinski . Przewodniczący delegacji rosyjskiej dodał, że jego kraj zaproponował wysłanie na Ukrainę kolejnych jeńców wojennych, a także kolejnych 3000 ciał poległych żołnierzy ukraińskich.
Ponadto, jak zauważył, Moskwa zaproponowała wprowadzenie krótkich, 24-48-godzinnych „zawieszeń broni”, aby ułatwić ewakuację rannych i poległych żołnierzy.
Wojna na Ukrainie. Zbliża się znacząca wymiana jeńców.
Rzecznik ukraińskiego MSZ Gieorgij Tychy zauważył, że podczas trzeciej rundy negocjacji „atmosfera nieco różniła się od poprzednich spotkań – było mniej emocji, mniej liryzmu, a więcej konstruktywnych i spokojnych dyskusji”.
Zwrócił również uwagę, że rosyjska propozycja krótkoterminowego zawieszenia broni w określonych rejonach frontu nie jest nowa i została już zaproponowana na poprzednim spotkaniu w Stambule. Zaznaczył jednak, że nie można tego uznać za „prawdziwe zawieszenie broni”.
„Rozmawiając o przerwach humanitarnych na ograniczonych odcinkach frontu, musimy zdawać sobie sprawę, że dzieje się tak już sporadycznie – dowódcy ukraińscy i rosyjscy na szczeblu lokalnym koordynują takie działania w celu odzyskania ciał żołnierzy. Stanowi to jednak tymczasową przerwę humanitarną, a nie zawieszenie broni” – podkreślił.
„Rosjanie próbują „reklamować” to jako zawieszenie broni, ale z naszej perspektywy obejmowałoby ono zawieszenie broni na lądzie, morzu i w powietrzu. To właśnie rozumiemy pod pojęciem całkowitego zawieszenia broni. Infrastruktura cywilna i strefy mieszkalne również muszą być chronione. Te przerwy humanitarne już mają miejsce i nie można ich uznać za prawdziwe zawieszenie broni” – argumentował rzecznik.
Wojna na Ukrainie. Negocjacje pokojowe w Stambule nie przynoszą przełomu.
Przypomnijmy, że 23 lipca Ukraina i Rosja przeprowadziły dziewiąty etap wymiany jeńców . Ciężko chorzy i ciężko ranni żołnierze zostali repatriowani. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że ponad 1000 Ukraińców zostało deportowanych we wszystkich fazach niedawnych porozumień stambulskich.
Tego samego wieczoru w Stambule w Turcji odbyła się trzecia runda negocjacji pokojowych między delegacjami ukraińską i rosyjską. Ukraina zaproponowała stronie rosyjskiej zorganizowanie spotkania przywódców do końca sierpnia, z udziałem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i prezydenta USA Donalda Trumpa .
Jednakże przewodniczący delegacji rosyjskiej , Władimir Miedinski, oświadczył po spotkaniu, że stanowiska Ukrainy i Rosji – określone w memorandach – „są dość rozbieżne”.
Źródło: Ukrayinska Prawda
WIDEO: Polak pokonuje sztuczną inteligencję. „Wszystko jest bardzo dziwnym snem”

nn / polsatnews.pl
Źródło