Biznes Fakty
Rekordowy smog w Indiach. Najpopularniejszy zabytek „zniknął”
Taj Mahal zniknął za gęstym smogiem
W Delhi w Indiach odwołano wydarzenia kulturowe, zamknięto szkoły i ograniczono działalność lotniska. Szpitale i przychodnie są pełne chorych, którzy uskarżają się na problemy z oddychaniem. Wszystko spowodowane jest rekordowym smogiem, który spowił całe miasto.
Delhi i otaczający je obszar metropolitalny, w którym mieszka ponad 30 mln ludzi, niezmiennie plasują się na szczycie światowych rankingów zanieczyszczenia powietrza. Problem nasila się od połowy października do stycznia, kiedy trwa sezon grzewczy, a rolnicy wypalają pola pod uprawy.
Indie. Śmiertelnie groźny smog
W czwartek wskaźnik AQI w Delhi przekroczył 580. Atishi Marlena, będąca szefową rządu Terytorium Stołecznego Delhi, przekazała, że wszystkie szkoły i przedszkola zostają zamknięte do odwołania. Uczniowie mają pobierać lekcje zdalnie.
„Z powodu rosnącego poziomu zanieczyszczenia wszystkie szkoły podstawowe w Delhi przejdą na naukę zdalną, dopóki nie zostaną wydane dalsze wytyczne” – ogłosił w czwartek na platformie społecznościowej X szef rządu Delhi, Atishi.
Ograniczona została także działalność portu lotniczego Indiry Gandhi. Widoczność spadła do 300 m – poinformowali stołeczni urzędnicy. W środę niektóre loty odbywały się przy niemal zerowej widoczności. Według danych z Flightradar24 aż 88 proc. odlotów i 54 proc. przylotów było opóźnionych.
Rząd zakazał także prac budowalnych, które nie są konieczne i zaapelował o ograniczenie ogrzewania mieszkań węglem.
Szpitale są pełne chorych, którzy mają problemy zdrowotne spowodowane smogiem. Pacjenci cierpią głównie na problemy z płucami i zatrucia pokarmowe. W Agrze, około 200 km od Delhi, smog był tak gęsty, że całkowicie zasłonił słynny zabytek – Tadź Mahal.
W październiku Sąd Najwyższy Indii orzekł, że czyste powietrze jest podstawowym prawem człowieka, nakazując zarówno rządowi centralnemu, jak i władzom stanowym podjęcie działań. Konflikty polityczne uniemożliwiają jednak wykonanie konkretnych zadań.
Zamknięte restauracje w Pakistanie
Smog jest problemem także poza granicami Indii. W najgęściej zaludnionej prowincji Pakistanu – Pendżabie, ogłoszono stan zagrożenia po tym jak setki osób trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Urlopy dla personelu medycznego zostały cofnięte.
Władze zamknęły szkoły i uniwersytety, a restauracje mogą działać tylko do 16:00. Zakazano także prowadzenia jakichkolwiek prac budowlanych i wypalania terenu.
Lahore, stolica Pendżabu, była w czwartek miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wskaźnik AQI (Air Quality Index) wyniósł 1,1 tys. Dla porównania w Warszawie w tym czasie było to niecałe 50.
Aldona Brauła / polsatnews.pl
Źródło