Biznes Fakty
Rzeczniczka resortu Dariusza Wieczorka odchodzi z ministerstwa
Natalia Żyto, rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którym kieruje polityk Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek, poinformowała, że rezygnuje ze stanowiska. Wcześniej premier Donald Tusk ogłosił, że czas na decyzję w sprawie Wieczorka.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek
zew
Natalia Żyto opublikowała w serwisie X (wcześniej Twitter) wpis, w którym przekazała informację o swoim postanowieniu. „Podjęłam decyzję o rezygnacji z funkcji rzeczniczki prasowej ministra nauki i kończę swoją pracę w ministerstwie” – napisała. „Dziękuję wszystkim za współpracę, a w szczególności dziennikarzom. Koleżankom i kolegom z ministerstwa życzę powodzenia” – dodała.
Donald Tusk zabrał głos w sprawie Dariusza Wieczorka
Wcześniej w poniedziałek na temat ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka (Nowa Lewica) wypowiedział się premier Donald Tusk (PO). „Czas na decyzję w sprawie ministra Dariusza Wieczorka” – napisał w mediach społecznościowych. Do tej deklaracji odniósł się współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który w ostatnim czasie był hospitalizowany. „Po wyjściu ze szpitala poprosiłem pana premiera o spotkanie. Dzięki za szybką (jak zwykle) reakcję” – oświadczył w serwisie X.
Wpis Tuska może oznaczać, że wkrótce dojdzie do dymisji ministra Wieczorka, który – jak ujawniła Wirtualna Polska – przekazał informację o personaliach sygnalistki z Uniwersytetu Szczecińskiego rektorowi tej uczelni, prof. Waldemarowi Tarczyńskiemu.
Chodzi o sprawę Gabrieli Fostiak, przewodniczącej związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim. W piśmie do Dariusza Wieczorka opisała ona nieprawidłowości, do których – jej zdaniem – dochodziło na uczelni. Fostiak chciała przy tym pozostać anonimowa – prosiła ministra, by nie ujawniał jej danych, ale Wieczorek przekazał pisma od niej rektorowi uczelni.
W rozmowie z Bogusławem Chrabotą Dariusz Wieczorek utrzymywał, że przewodnicząca związku zawodowego „nie mogła być sygnalistką, bo przepisy o sygnalistach nie funkcjonowały”. Dodał, że Gabriela Fostiak „została wzięta pod ochronę, jaka przysługuje związkowcom” i nie może być zwolniona.
Kontrowersje wokół Dariusza Wieczorka. Będzie dymisja?
Partia Wieczorka zapowiadała, że sprawa będzie miała ciąg dalszy. – Poprosimy ministra Wieczorka o przygotowanie wyjaśnień i przedstawienie wszystkiego, co w tej sprawie się wydarzyło. Chcemy mieć jasny przegląd tej sytuacji – mówił na konferencji prasowej wicepremier i poseł Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski. Enigmatyczny wpis Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, został odebrany jako dystansowanie się od Wieczorka. „Nie do obrony” – napisała minister, nie wyjaśniając, co ma na myśli.
Wcześniej Wirtualna Polska informowała m.in. o konflikcie Wieczorka z byłym prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz, nad którą, z racji pełnionej funkcji, sprawował nadzór. Z kolei serwis Niezalezna.pl ujawnił nagrania wskazujące na naciski, jakie minister miał stosować wobec rektora Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu Bogusława Kopki.
W poniedziałek WP podała, że w złożonym marszałkowi Sejmu 25 kwietnia 2024 roku oświadczeniu majątkowym Dariusz Wieczorek nie wpisał niektórych części swojego majątku. W odpowiedzi minister oświadczył, że były to „nieumyślne błędy”, „pomyłki” i „oczywiste błędy pisarskie”.