Wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu. Ruch Adama Bodnara

4656d5ba664b107bf94642efad24831a, Biznes Fakty
Polsat News

Marcin Romanowski

Prokurator generalny Adam Bodnar skierował w niedzielę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu. Najbliższa sesja ZPRE rozpocznie się w poniedziałek.

Informację o wniosku w sprawie Marcina Romanowskiego przekazała w niedzielę po południu Prokuratura Krajowa.

 

Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował dziś do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu” – czytamy w komunikacie.

Obrońca Marcina Romanowskiego zabrał głos

Na informację zareagował mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik Romanowskiego. 

 

Mecenas uważa, że jeśli informacja o skierowywaniu wniosku się potwierdzi, a „wniosek podpisał Dariusz Korneluk albo upoważniona przez niego osoba, nie wywołuje on żadnych skutków prawnych, bowiem pochodzi od osoby nieuprawnionej, co przesądziła piątkowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie I KZP 3/24”.

 

 

„Ewentualne uchylenie immunitetu przez ZPRE nie może stanowić podstawy do podjęcia przez Prokuraturę działań wobec posła Marcina Romanowskiego z uwagi na nieskuteczność uchylenia immunitetu przez Sejm RP w dniu 12.07.2024 r.” – stwierdził Lewandowski.

 

 

 

 

Dodał także, że wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła został podpisany przez prokuratora Dariusza Korneluka, „który w świetle uchwały Sądu Najwyższego z 27.09.2024 r. o sygn. I KZP 3/24 nie jest Prokuratorem Krajowym i nie może sporządzać oraz składać tego rodzaju wniosków. Całą procedura zawiera zatem istotną wadę prawną skutkująca nieważnością i nieskutecznością uchwał”.

Marcin Romanowski. Sąd nie zgodził się na areszt

16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceszefa MS ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

 

 

Prokuratura Krajowa złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie. Rozpatrując to zażalenie SO w Warszawie podtrzymał w ostatni piątek decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.

 

Tego samego dnia Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie prokurator zwróci się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wnioskiem o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu.

Sprawa Marcina Romanowskiego. Śledztwo prokuratury

Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowego wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, zarzuca Romanowskiemu – posłowi, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS, nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu, ale także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Zarzuty wobec polityka obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł.

WIDEO: Polityczna awantura o powódź. Duda i Tusk rozmawiali w kuluarach

Anna Nicz / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *