Biznes Fakty
Posłowie pytali o Glapińskiego. Posiedzenie sejmowej komisij ws. TS dla prezesa NBP przepytywała świadków
Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) przesłuchała w środę pierwszych świadków – pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego – w ramach procedury ze wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pytania dotyczyły skupu obligacji przez NBP – poinformował członek komisji Tomasz Trela z Lewicy. Kolejne posiedzenie komisji za dwa tygodnie.
– Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłuchani zostali pierwsi świadkowie. To był niższy szczebel kadry kierowniczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Wezwanych było pięcioro świadków, cztery osoby się stawiły, jedna osoba przesłała zwolnienie lekarskie. Pytania i odpowiedzi były raczej techniczne, ponieważ zajmowaliśmy się dzisiaj tematem zakupu obligacji przez NBP – powiedział PAP Biznes Trela.
Kolejne posiedzenie za dwa tygodnie
– Nie przesłuchiwaliśmy dzisiaj decydentów, zgodnie z przyjętą przez komisję zasadą, że zaczynamy od spraw mniejszego kalibru, a potem większego. Kolejne posiedzenie odbędzie się w ciągu dwóch tygodni. Zakładam, że dalej będziemy zajmować się wątkiem obligacyjnym, bo mamy w tym zakresie kilkanaście osób do przesłuchania. Czekamy też na materiały, o które poprosiliśmy o dostarczenie przez prokuraturę, ponieważ NBP nie jest chętny do współpracy z komisją – dodał. Posiedzenia ODK w sprawie wstępnego wniosku o TS dla prezesa NBP mają charakter zamknięty.
W pracach nad wnioskiem nie biorą aktywnego udziału przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Poseł PiS Paweł Szrot poinformował PAP Biznes w środę, że ma to związek z sierpniowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepisy ustawy o postawienie przed TS prezesa NBP są niezgodne z konstytucją. Według Szrota, gdyby uczestniczył aktywnie w pracach komisji, to łamałby prawo.
– Byliśmy obecni dzisiaj na posiedzeniu tylko po to, żeby obserwować i dokumentować to, co się na komisji dzieje – dodał Szrot. W połowie września ODK ustaliła harmonogram prac nad wstępnym wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. Lista świadków do przesłuchania liczy wstępnie ponad 60 nazwisk. W harmonogramie na razie nie ma punktu dotyczącego przesłuchania prezesa NBP Adama Glapińskiego, który będzie jednym z ostatnich wezwanych przed komisję. ODK po przeprowadzeniu postępowania przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.
Adam Glapiński przed TS?
Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów.
Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy m.in. w tej sprawie.
NBP uznaje zarzuty z wniosku o TS za całkowicie bezpodstawne i uważa, że całe postępowanie może sparaliżować prace banku centralnego. W związku z czynnościami w tej sprawie NBP złożył do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz przewodniczącego ODK Zdzisława Gawlika.