Biznes Fakty
Powódź w Polsce. Andrzej Domański: w ciągu 48 godzin zabezpieczyliśmy w budżecie dwa miliardy złotych
– Na realizację zadań związanych ze zwalczaniem skutków powodzi zabezpieczyliśmy w budżecie państwa w ciągu 48 godzin środki w wysokości dwóch miliardów złotych – powiedział podczas posiedzenia Sejmu minister finansów Andrzej Domański. Zadeklarował, że kwota ta będzie sukcesywnie zwiększana "zgodnie z potrzebami".
– Tragiczne wydarzenia związane z powodzią w naszym kraju poruszyły nas wszystkich. Ogrom ludzkiej tragedii wymagał od nas natychmiastowej reakcji i pomocy, także finansowej – mówił minister finansów.
Pieniądze na odbudowę
– Na realizację zadań związanych ze zwalczaniem skutków powodzi zabezpieczyliśmy w budżecie państwa w ciągu 48 godzin środki w wysokości 2 miliardów złotych. Wiemy, że tę kwotę będziemy sukcesywnie zwiększać zgodnie z potrzebami – deklarował.
– Naszym priorytetem jest rozdysponowanie tych środków do potrzebujących jak najszybciej. Dlatego też wpływające od wojewodów wnioski o wsparcie rozpatrujemy bezzwłocznie. Do dziś, zgodnie z dotychczas złożonym zapotrzebowaniem, wydaliśmy decyzję umożliwiającą uruchomienie środków na wypłaty zasiłków powodziowych dla poszkodowanych osób oraz na wsparcie przedsiębiorców w łącznej kwocie 600 milionów złotych – wymieniał.
Dodał jednak, że „na sfinansowanie kosztów odbudowy będzie potrzeba znacznie więcej środków”.
– Dysponujemy również środkami z tzw. rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 738 mln zł. Rezerwa ta w całości może być przeznaczona dla jednostek samorządu terytorialnego, w których w wyniku powodzi wystąpiły straty w ich majątku. Podziału tej rezerwy dokonamy wspólnie ze stroną samorządową po dokładnym oszacowaniu strat. Wiemy, że środków na wielki program „Odbudowa Plus” będziemy potrzebowali istotnie więcej – powiedział.
Szef resortu poinformował, że środki te posłużą nie tylko na wypłatę odszkodowań gospodarstwom domowym, ale również na odbudowę infrastruktury oraz na wsparcie przedsiębiorców.
– Dlatego w ramach budżetu na rok 2025 będziemy proponować istotne zwiększenie kwoty dostępnej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków powodzi. Wiemy, że konieczne jest szybkie i bardzo wymierne wsparcie, w szczególności małych, lokalnych firm, które są źródłem utrzymania dla wielu rodzin i lokalnej społeczności. Działać trzeba tu i teraz i tak też robimy – przekonywał.
Minister przypomniał, że „poza wsparciem finansowym każdy przedsiębiorca może wystąpić zgodnie z ordynacją podatkową o umorzenie zobowiązań podatkowych”.
– Wnioski powodzian rozpatrywane są w pierwszej kolejności, a zaświadczenia wydawane od ręki. Poszkodowani mogą naturalnie składać wnioski w dowolnym, najbliższym urzędzie skarbowym na terenie kraju – mówił.
Wsparcie dla kredytobiorców
Minister poinformował także o wsparciu dla osób posiadających kredyty. – Wiemy, że wiele osób poszkodowanych w powodzi spłaca kredyty hipoteczne. Spotykamy się z poszkodowanymi, którym powódź zabrała lub zniszczyła ich domy, a kredyty przecież muszą nadal spłacać. To potężne ludzkie tragedie. Dlatego wprowadzamy bezzwrotną pomoc dla kredytobiorców. Wszyscy poszkodowani, którzy utracili chociażby czasowo możliwość korzystania z domu czy mieszkania, mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – powiedział.
– W ramach wsparcia Fundusz będzie spłacał należne raty przez 12 miesięcy, a pomoc to, chciałbym podkreślić to bardzo wyraźnie, będzie to wsparcie bezzwrotne – mówił.
Darowizny bez podatku VAT
– To, co łączy nas, Polaków, to fakt, że w trudnych momentach potrafimy się jednoczyć i dzielić z tymi, którzy potrzebują pomocy. Już od pierwszych dni powodzi widzimy potężną mobilizację wśród polskich przedsiębiorców. Potężne środki oraz dary. Dlatego też wprowadziliśmy zerową stawkę VAT dla darowizn towarów i usług przekazywanych na rzecz poszkodowanych wskutek powodzi. Zerowy VAT obejmuje m.in. żywność, koce, ubrania, czyli to, co jest niezbędne osobom poszkodowanym w powodzi. Dotyczy to również nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych czy osuszaczy, które mogą okazać się niezbędne w tej trudnej, bardzo trudnej sytuacji – podkreślał.
– W życie weszło również rozporządzenie, dzięki któremu zerowa stawka VAT może być stosowana również dla darowizn materiałów budowlanych. Wszystko po to, abyśmy jak najszybciej podnieśli się z tej wielkiej tragedii – dodał.
– Walka ze skutkami powodzi potrwa jeszcze wiele miesięcy. (..) Budżet jest gotowy na finansowanie usuwania skutków powodzi – deklarował.