Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o podatku VAT

445e690397d4567628e448761099fcf6, Biznes Fakty

Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24

Rada Ministrów we wtorek zajmie się między innymi projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) – wynika z porządku obrad, opublikowanego na stronie rządowej.

Dzięki projektowanym zmianom – jak napisano w założeniach do projektu – małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich.

Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o podatku VAT

Jednym z warunków uzyskania zwolnienia będzie – poza rejestracją przez małą firmę działalności gospodarczej w państwie, w którym ma ona siedzibę – składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE.

„Dodatkowo podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w którym nie posiadają siedziby działalności gospodarczej, będą obowiązani – poza limitem krajowym zwolnienia – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Po przekroczeniu jednego z tych limitów prawo do zwolnienia przestanie przysługiwać” – wskazano.

W przypadku Polski limit zwolnienia z VAT wynosi 200 tys. zł, liczony jako wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym (w przypadku podatników rozpoczynających działalności jest on liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w trakcie roku). Obecnie jednak firmy z zagranicy, które rozpoczynają sprzedaż w Polsce, rozliczają VAT od pierwszej sprzedaży w naszym kraju. Podobnie jest w przypadku małych firm z Polski, działających na innych rynkach UE – co oznacza konieczność rejestracji w danym kraju na potrzeby VAT.

Projektowana ustawa ma wprowadzić również nowe zasady określania miejsca świadczenia usług – takich jak usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe – w przypadku, gdy obecność ostatecznego odbiorcy takich usług jest wirtualna.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *