Biznes Fakty
Masz takie hasło? Lepiej je zmień. Lista najgorszych haseł tego roku
Lata mijają, a hasło „123456” ciągle cieszy się dużą popularnością. Nie brakuje też osób, które mają hasło o treści „hasło” (z ang. password) lub „tajne” (z ang. secret). Nic dziwnego, że tak wiele osób ciągle pada ofiarą cyberataków.
Mnóstwo osób wciąż nie poświęca zbyt dużej uwagi do wyboru haseł. Zarówno jeśli chodzi o konta osobiste, jak i te służbowe. Wynika tak z szóstego corocznego raportu na temat nawyków dotyczących haseł, przygotowanego przez firmę NordPass z sektora cyberbezpieczeństwa.
Hasła są w dalszym ciągu na tyle słabej jakości, że — jak zauważają autorzy badania — można by pomyśleć, że Homer Simpson po prostu uderzył ręką w klawiaturę komputera, by je wymyślić. Według raportu najpopularniejszym hasłem na świecie zarówno dla kont osobistych, jak i firmowych jest 123456, a używa go ponad 3 mln osób do kont osobistych i ponad 1,2 mln do kont firmowych.
Dowiedz się, jak ustawiać lepsze hasła i zadbać o cyberbezpieczeństwo — pobierz raport Business Insidera i PZU:
Hasło 123456 ciągle numerem jeden
Hasło 123456 ponownie zdobyło tytuł najgorszego hasła na świecie — informuje analiza NordPass. „W rzeczywistości, podczas naszego sześcioletniego badania, 5 na 6 razy zajmowało pierwsze miejsce jako najczęściej używane hasło. Słowo password (z ang. hasło) zdobyło ten mało zaszczytny tytuł tylko raz” — czytamy w komunikacie.
Oto pięć najpopularniejszych haseł do kont osobistych według analizy:
- 123456
- 123456789
- 12345678
- password
- qwerty123
A oto pięć najpopularniejszych haseł do kont firmowych:
- 123456
- 123456789
- 12345678
- secret
- password
Według raportu złamanie dowolnego z tych 10 haseł zajmuje specjalistom — uwaga — mniej niż sekundę.
Firma przeanalizowała bazę danych o pojemności 2,5 TB, wyodrębnioną z publicznych źródeł, w tym z dark webu. Dane zostały zorganizowane według kraju pochodzenia, obejmując 44 kraje, i zostały podzielone na dane firmowe i osobiste na podstawie powiązanych adresów e-mail.
Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Zasady tworzenia silnego hasła są następujące:
Długość — hasło powinno mieć co najmniej 12-16 znaków. Dłuższe hasła są trudniejsze do złamania.
Różnorodność znaków — używaj kombinacji małych i wielkich liter (A-Z, a-z), Cyfr (0-9), a także znaków specjalnych (!@#$%^&* etc.).
Unikaj oczywistych słów — nie używaj słów ze słownika, imion, dat urodzin ani innych łatwo dostępnych informacji o sobie.
Brak prostych wzorców — unikaj sekwencji klawiszy (np. „123456”, „qwerty”) oraz popularnych zamienników (np. „0” zamiast „o”).
Nie powtarzaj haseł — używaj unikalnych haseł dla różnych kont, aby zminimalizować ryzyko ich złamania
Przykłady dobrych haseł to T7aH$9*k_tq7w czy N!h@J#w$L%.
Pobierz raport: Zarządzaj ryzykiem, nie kryzysem. Przewodnik po skutecznym cyberbezpieczeństwie dla firm
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło