Biznes Fakty
Microsoft zainwestuje w Polsce. Powstanie „narodowa inicjatywa”
Microsoft poinformował, że do końca przyszłego roku przeszkoli milion osób w Polsce w zastosowaniu sztucznej inteligencji. — Za 20-35 lat, 50 proc. dzisiejszych miejsc pracy będzie dotkniętych przez AI. Może to być pozytywne, może być negatywne — wskazywał Bartosz Stebnicki, dyrektor sektora publicznego w Europie Centralnej.
— Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się i ogłosić część naszej Narodowej Inicjatywy Umiejętności AI, w ramach której tutaj, w Microsoft Polska, zamierzamy wzmocnić ponad milion osób do końca 2025 r. umiejętnościami AI. To niesamowita inwestycja, którą realizujemy w Polsce. Jest to naprawdę zgodne ze strategią kraju, a program transformacji cyfrowej, o którym właśnie wspomniałem, zostanie osiągnięty poprzez partnerstwa: z Microsoftem, certyfikowanymi partnerami szkoleniowymi, przemysłem, inicjatywami rządowymi i organizacjami non-profit — ogłosiła Michelle Simmons, szefowa Microsoft Central Europe.
Przedstawiciele Microsoftu uzasadniali podjęcie inicjatywy szacunkami dotyczącymi rynku pracy.
— Za 20-35 lat, 50 proc. dzisiejszych miejsc pracy będzie dotkniętych przez AI. Może to być pozytywne, może być negatywne — wskazywał Bartosz Stebnicki, dyrektor sektora publicznego w Europie Centralnej. Szkolenia mają ułatwić zniwelowanie potencjalnych zagrożeń.
— Niedawne badanie PwC ujawnia, że ponad 50 proc. polskich liderów uważa, że ich biznes ucierpi lub nie przetrwa w ciągu najbliższych dziesięciu lat, jeśli nie wdrożą AI i nie przyspieszą swojego programu transformacji cyfrowej. Firmy zajmujące się badaniami faktycznie zaczynają to dostrzegać — dodawała Simmons.
Wicepremier i minister ds. cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślał, że projekt Microsoftu wpisuje się w działania edukacyjne jego resortu mające na celu podnoszenie kompetencji Polaków.
— Nie będzie to jednak możliwe, jeżeli wielkie organizacje nie będą się to włączały i nie będą temu takiemu strategicznemu myśleniu pomagały. I bardzo się cieszę i stąd moja obecność tutaj, że Microsoft pomyślał właśnie o takiej koncepcji budowania kompetencji cyfrowych — mówił wicepremier.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło