Biznes Fakty
Szybki internet prędzej na wsi niż w małym mieście. Zaskakujące dane
Dostęp do szerokopasmowego internetu w Polsce ma 92,8 proc. gospodarstw domowych. Co jednak ciekawe, sieć jest bardziej upowszechniona na obszarach wiejskich niż w małych miasteczkach. GUS pokazał najnowsze dane na ten temat.
Jak czytamy w najnowszym opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 r. w Polsce 92,8 proc. ogółu gospodarstw domowych miało w domu szerokopasmowy dostęp do Internetu, co oznacza wzrost tego wskaźnika w skali roku o 0,2 p. proc. Natomiast spośród ogółu gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu 99,5 proc. korzystało z łączy szerokopasmowych.
Dla porównania, jeszcze w 2019 r. odsetek domów z szybkim internetem wynosił zaledwie 83,3 proc.
Kluczowym elementem w tej kwestii są… dzieci. Aż 99,7 proc. gospodarstw z dziećmi ma dostęp do internetu szerokopasmowego. Jak dzieci w domu nie ma, to odsetek ten spada poniżej 90 proc.
Zresztą to właśnie uczniowie i studenci najczęściej korzystają z internetu. Tylko jedna na pięćset osób w tej grupie wiekowej nie używa szerokopasmowego dostępu do sieci.
Nie powinno dziwić, że najszerszy dostęp do szybkiego internetu jest w dużych miastach. Ale zaskakujący może być fakt, że pod tym względem obszary wiejskie wyprzedzają małe miasta. Różnica jest niewielka, ale zauważalna, co widać na powyższym wykresie.
twitter.com
„W 2023 r. na wszystkich obszarach Polski, niezależnie od stopnia zurbanizowania, odsetek gospodarstw domowych posiadających szerokopasmowe łącza internetowe w domu przekraczał 91 proc. (najwyższy odnotowano w Polsce centralnej, na obszarach nisko zurbanizowanych – 93,9 proc.). Najmniejszy udział gospodarstw domowych wyposażonych w szerokopasmowy dostęp do Internetu zaobserwowano na terenach o średnim oraz niskim stopniu urbanizacji w Polsce zachodniej – po 91,1 proc.” — czytamy w opracowaniu GUS.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło