Biznes Fakty
Co z oceną kredytową Polski? Agencja S&P podjęła decyzję
Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-” ze stabilną perspektywą – poinformowała agencja w komunikacie. Ocena kredytowa Polski może ulec poprawie, jeżeli stabilna poprawa instytucjonalna oraz jakości rządzenia (governance) sprzyjać będą utrzymaniu napływu środków z UE oraz zagranicznych inwestycji bezpośrednich netto, co wspierać będzie średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB. Agencja wskazała także na czynniki, które mogą przełożyć się na obniżenie oceny.
/Materiały prasowe/ CEM OZDELANADOLU AGENCYAnadolu via AFP /AFP„Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla równowagę pomiędzy sprzyjającymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu gospodarczego Polski względem krótkoterminowych ryzyk wynikających z podwyższonych deficytów fiskalnych oraz szybko rosnącego zadłużenia, przy zwiększających się zewnętrznych ryzykach dla gospodarki” – podaje S&P.
Jak podała agencja, obniżka ratingu możliwa byłaby w sytuacji, gdyby zadłużenie Polski wzrosło powyżej oczekiwań S&P, co mogłoby sugerować bardziej trwałe pogorszenie zarzadzania polityką fiskalną. Obniżka ratingu mogłaby również pojawić się, jeżeli średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB Polski znacząco by się pogorszyły, prawdopodobnie razem z pojawieniem się szoków zewnętrznych, w tym nieoczekiwanych skutków wojny Rosji z Ukrainą i powiązanym z tym spadkiem zaufania – czytamy.
S&P prognozuje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych Polski wzrośnie w tym roku do 5,7 proc. PKB, tyle ile zakładał rząd.
„Wzrost deficytu w stosunku do 2023 r., który sam w sobie wyniósł ponad 5 proc. PKB, odzwierciedla rosnące wydatki na: wynagrodzenia w sektorze publicznym, obsługę długu, emerytury, ale przede wszystkim na obronę. Jednocześnie wpływ fiskalny niedawnych powodzi pozostanie prawdopodobnie ograniczony w ramach przesuniętej puli środków budżetowych” – napisano.
S&P oczekuje, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych po odliczeniu aktywów płynnych wzrośnie do około 55 proc. PKB w 2025 r. z nieco poniżej 50 proc. w 2024 r.
„Gwałtowny wzrost zadłużenia odzwierciedla również pożyczki związane z planem odbudowy UE, a także naszą prognozę umiarkowanej deprecjacji złotego w stosunku do euro. Prognozujemy, że do 2027 r. dług netto sektora instytucji rządowych i samorządowych osiągnie 59 proc. PKB, co nadal jest umiarkowanym poziomem w porównaniu globalnym” – podaje S&P.
Szacunki fiskalne agencji uwzględniają operacje Polskiego Funduszu Rozwoju i BGK.
S&P prognozuje dynamikę PKB Polski w 2025 r. na poziomie 3,2 proc.
Wiosną S&P potwierdziła stabilną perspektywę ratingu Polski
Wcześniej, agencja S&P Global Ratings potwierdziła w maju 2024 r. długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-„, także ze stabilną perspektywą. Co ważne, agencja dodała wtedy, że do wyborów prezydenckich w 2025 r. nie spodziewa się znaczącej konsolidacji fiskalnej w Polsce.
Wiosną 2024 S&P pochwaliła polski rząd za skuteczne odblokowanie dostępu do funduszy unijnych. Jednak S&P już w maju zwróciła uwagę na „wyzwania fiskalne” wynikające nie tylko ze zwiększonych wydatków na wojsko.
We wrześniu agencja Moody’s podtrzymała rating Polski na poziomie „A2”
Przypomnijmy: ostatnio (we wrześniu) agencja Moody’s (jedna z „wielkiej trójki” globalnych agencji ratingowych) dokonała okresowego przeglądu ratingu Polski. Poinformowano, że „nie podjęto działań”, co oznacza, iż ocena kredytowa Polski pozostaje na poziomie „A2”, (z perspektywą stabilną).
Agencja Moody’s wyjaśniła we wrześniowym komunikacie, że „stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę, że wpływ prognozowanego wzrostu obciążenia długiem rządowym oraz osłabiająca się zdolność do jego zaciągania (debt affordability) równoważą solidne perspektywy wzrostu gospodarczego Polski”.
„Wielka trójka” (Fitch, S&P, Moody’s) wpływa na decyzje inwestorów
Agencje ratingowe dokonują oceny wiarygodności kredytowej emitentów długu (państw, korporacji, instytucji). W przypadku ratingów państw, oceny agencji pomagają inwestorom w ocenie opłacalności zakupu obligacji i innych papierów wartościowych.
Na rynku globalnym dominują trzy główne agencje ratingowe, często określane mianem „wielkiej trójki”. Standard & Poor’s (S&P) to jedna z najstarszych agencji ratingowych na świecie, założona w 1860 roku.Moody’s to agencja założona w 1909 roku przez Johna Moody’ego. Fitch Ratings, założona w 1914 roku, jest trzecią z „wielkiej trójki”.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.