Biznes Fakty
Liczba upadłości firm rośnie. Wyróżnia się jedna branża
Liczba upadłości przedsiębiorstw w III kwartale 2024 roku w Polsce wyniosła 104 i była o 19,5 proc. większa w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Największy przyrost upadłości odnotowano w sektorze usług.
/123RF/PICSELW sektorze usług w III kwartale br. odnotowano 23 upadłości wobec 14 takich przypadków odnotowanych w III kw. 2023 r. Jest to największy przyrost liczbowy (o 9 przypadków).
Więcej upadłości firm w usługach, przemyśle, budownictwie, transporcie
W pozostałych sektorach, w których nastąpił przyrost liczby upadłości, statystyki wyglądają następująco: w przemyśle rok do roku zarejestrowano o 3 upadłości więcej (w sumie było ich 26, najwięcej spośród wszystkich sektorów), w budownictwie wzrost wyniósł 2 (w sumie 17), w transporcie i gospodarce magazynowej liczba upadłości wzrosła o 4 (do 8), w sekcji zakwaterowanie i gastronomia odnotowano o jedną upadłość więcej rok do roku (łącznie 2 przypadki), a w „pozostałych sekcjach” nastąpił wzrost o 2 (łącznie 3 przypadki upadłości).
Z kolei spadek liczby upadłości odnotowano w sekcjach: informacja i komunikacja (6 wobec 9 w III kw. 2023 r.) oraz handel; naprawa pojazdów samochodowych (19 wobec 20 rok wcześniej).
Ze względu na wyróżnioną formę prawną, mniejszą liczbę upadłości zanotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (6 wobec 7 jednostek), spółek akcyjnych (5 wobec 8 jednostek), spółek komandytowych (4 wobec 5 jednostek) i spółek komandytowo-akcyjnych (1 wobec 5 jednostek) – podał GUS. „Znaczący wzrost” – jak czytamy w opracowaniu – zanotowano dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (83 wobec 57 jednostek).
Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość, 79,8 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wobec udziału 65,5 proc. w III kwartale 2023 roku), a 5,8 proc. osoby prowadzące działalność gospodarczą (wobec udziału 8,0 proc. w III kwartale 2023 roku).
Więcej upadłości – i mniej rejestracji nowych firm w Polsce
Zarazem o 1 proc. w ujęciu rok do roku spadła liczba rejestracji przedsiębiorstw w III kwartale. Wyniosła ona 85 341 wobec 86 179 w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Jak informuje GUS, największy spadek liczby rejestracji – w ujęciu procentowym – nastąpił w sekcjach: informacja i komunikacja (o 11,4 proc.), przemysł (o 7,9 proc.) oraz budownictwo (o 5,7 proc.).
Wzrost liczby rejestracji zaobserwowano w sekcjach: transport i gospodarka magazynowa (o 8,9 proc.), zakwaterowanie i gastronomia (o 4,7 proc.) oraz w pozostałych sekcjach (o 7,0 proc.).
W większości wyróżnionych form prawnych w III kwartale 2024 roku nastąpił spadek rejestracji, w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o 1,4 proc., a w spółkach komandytowych o 25,1 proc. – uściślił GUS. Wzrost liczby rejestracji zanotowano dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (o 2,4 proc.) oraz spółdzielni (o 23,0 proc.). Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 82,7 proc. wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 15,2 proc. (w III kwartale 2023 roku udziały te wynosiły odpowiednio 83,1 proc. i 14,7 proc.).
Wyniki opublikowanego niedawno tzw. Szybkiego Monitoringu NBP – który jest cyklicznym badaniem nastrojów i aktywności w polskich przedsiębiorstwach – sugerują, że w III kw. br. – na tle ocen historycznych – kondycja ekonomiczna firm w naszym kraju pozostawała osłabiona. Firmy spodziewają się jednak jej poprawy zarówno w IV kwartale, jak i w perspektywie rocznej.