Biznes Fakty
Krótszy tydzień pracy. MRPiPS o analizach
Analizy dotyczące skróconego tygodnia pracy trwają, ale są na zbyt wczesnym etapie, aby móc wskazać termin skierowania projektu ustawy do Sejmu – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Różne rozwiązania są konsultowane z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.
„W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są prace analityczne dotyczące efektywnego wykorzystywania czasu pracy, świadczonej przez pracownika w ramach skróconego tygodnia pracy. Brane pod uwagę rozwiązania konsultowane są obecnie z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych. Analizowana jest m.in. relacja między skróconym wymiarem czasu pracy, a jej efektywnością” – wskazało MRPiPS.
MRPiPS o krótszym tygodniu pracy
„Celem trwających ustaleń jest wyłonienie optymalnego – z perspektywy tak pracownika, jak i pracodawcy – modelu czasu pracy. Propozycje konkretnych rozwiązań zostaną przygotowane w oparciu o wyniki powyższych analiz” – dodało.
Jak wskazał resort, rozpoczęcie prac dotyczących zmiany przepisów w zakresie skrócenia wymiaru czasu pracy musi poprzedzać ocena skutków, jakie wprowadzenie nowych regulacji wywrze m.in. na sektor finansów publicznych, na konkurencyjność gospodarki i funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na rynek pracy.
„Potencjalne zmiany w tych obszarach muszą też zostać omówione z przedstawicielami reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych w Radzie Dialogu Społecznego. Etap zaawansowania prowadzonych prac jest jeszcze zbyt wczesny, by pozwalał na precyzyjne wskazanie terminu skierowania projektu ustawy do Sejmu” – napisał resort.
W ubiegłym tygodniu Instytut Badań Strukturalnych (IBS) opublikował analizę, w której wskazuje, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy mogłoby znacząco pogłębić niedobory pracowników i ograniczyć zdolność państwa do świadczenia usług publicznych.
W ocenie IBS lepszym sposobem na poprawę równowagi między życiem prywatnym a zawodowym byłoby zwiększenie uprawnień pracowników do redukcji wymiaru etatu, przy proporcjonalnej obniżce wynagrodzenia oraz do odmowy pracy w godzinach nadliczbowych.