Biznes Fakty
Rząd szykuje wielkie zmiany. Możliwy dłuższy urlop i nie tylko
Zmiany w Kodeksie pracy
Rząd zapowiedział znaczące zmiany w Kodeksie pracy, które mają poprawić sytuację pracowników i dostosować polskie prawo do unijnych standardów. Planowane nowelizacje obejmują m.in. wydłużenie urlopów czy wprowadzenie nowych okresów wliczanych do stażu pracy. Co dokładnie się zmieni? Sprawdźmy, jakie korzystne modyfikacje prawa czekają nas od 1 stycznia 2026 roku.
Do stażu pracy wlicza się długość wszystkich minionych okresów zatrudnienia u różnych pracodawców. Uwzględniany jest również czas przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym (w tym czasie bowiem wciąż obowiązuje umowa z pracodawcą).
Jednak nie wszystkie aktywności zawodowe są traktowane na równi. Przykładowo, praca na umowach cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło) nie jest uwzględniana w stażu pracy.
To ogranicza prawa pracowników, np. do dłuższego urlopu wypoczynkowego czy lepszych warunków emerytalnych. To wedle rządu wymaga zmiany, wziąwszy pod uwagę, jak wiele osób przez wiele lat pracuje wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych.
Wydłużenie listy okresów aktywności zawodowej wliczanych do stażu pracy?
Planowana nowelizacja zakłada rozszerzenie listy okresów wliczanych do stażu pracy. Jak wynika z informacji podanych na portalu Forsal, propozycje obejmą m.in.:
- wliczanie okresów pracy na umowach cywilnoprawnych, pod warunkiem że składki na ubezpieczenie społeczne były opłacane,
- uznanie czasu spędzonego na prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej za równoważny z pracą etatową w kontekście stażu,
- wliczanie okresu zawieszenia pozarolniczej działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
- wliczanie okresu współpracy z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą,
- wliczenie okresu wykonywania umowy agencyjnej,
- wliczenie okresu pobierania przez osobę bezrobotną zasiłku.
Zmiany te mają na celu wyrównanie szans na rynku pracy i poprawę sytuacji pracowników zatrudnionych w bardziej elastycznych formach.
Jak zmiany wpłyną na długość należnego urlopu wypoczynkowego?
Jednym z najważniejszych elementów nowelizacji jest planowane wydłużenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracowników z dłuższym stażem pracy.
Obecnie minimalny urlop wynosi 20 dni dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat i 26 dni dla tych, którzy przepracowali co najmniej dekadę (przy czym okres studiów wyższych wlicza się również do stażu).
Po zmianach, dodatkowe okresy aktywności zawodowej (np. praca na umowie zlecenia czy samozatrudnienie) będą uwzględniane w obliczaniu stażu pracy, co może dać większej liczbie osób prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego już po kilku latach aktywności zawodowej.
Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, rząd planuje też wprowadzić dodatkowe uprawnienie dla rodziców. W sytuacji, gdy dziecko urodzi się przedwcześnie lub będzie musiało przebywać dłużej w szpitalu po przyjściu na świat, wówczas będą mogli oni liczyć na uzupełniający urlop macierzyński, o długości odpowiednio do 8 i 15 tygodni.
WIDEO: Otwarty Notariat – Szczerze o pieniądzach odc. 248
red. / polsatnews.pl
Źródło