Nietypowa choinka na uczelni. Budowali ją dwa tygodnie

A277388f3b037180d9331222724a1023, Biznes Fakty
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim powstała choinka wykonana z segregatorów

Były już książki, szuflady katalogowe, origami czy płyty CD, a teraz przyszedł czas na segregatory. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zbudowano ponad 3-metrową choinkę, która jest wykonana tylko ze starych segregatorów. Wcześniej przechowywano w nich tradycyjną prasę, ale wraz z rozwojem technologicznym przestały być potrzebne.

Co roku pracownicy Sekcji Promocji Bibliotecznej UWM w Olsztynie zaskakują pomysłem na choinkę. W tym roku do budowy 3,5-metrowego drzewka wykorzystano 200 starych segregatorów. Uczelnia podkreśla, że udało się przygotować choinkę, która nie tylko zaskakuje wyglądem, ale i nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Olsztyn. Na Uniwersytecie stanęła choinka z segregatorów

– Tegoroczną choinkę zbudowaliśmy z segregatorów. Jest ich prawie 200. Oprócz tego, aby konstrukcja była stabilna, posłużyliśmy się przekładkami pomiędzy kolejnymi warstwami wyciętymi ze starych płyt oraz naszym ulubionym materiałem budowlanym, czyli trytytkami – żartuje Elżbieta Stawska z Sekcji Promocji Bibliotecznej UWM.

 

Jeszcze kilka lat temu segregatory były wykorzystywane do przechowywania tradycyjnej prasy. – Znajdowały się w nich numery „Gazety Prawnej”, „Rzeczpospolitej” czy „Tygodnika Powszechnego”. Wraz z rozwojem cyfryzacji segregatory nie były już potrzebne i zniknęły, ale przetrwały w magazynie bibliotecznym, dzięki czemu mogliśmy je wykorzystać – dodaje Maciej Rynarzewski z Sekcji Promocji Bibliotecznej.

 

 

 

 

Konstruktorzy zdradzili, że segregatory były dość prostym i wdzięcznym budulcem, przez co nie wymagały skomplikowanych rozwiązań, jednak mimo to pomysłodawcy spędzili nad konstrukcją dwa tygodnie. 

 

– Staraliśmy się też, żeby kolorystycznie choinka ładnie wyglądała. Segregatory, które znaleźliśmy są w kolorach niebieskim, beżowym i czerwonym. Udało nam się też zachować świąteczny akcent i na samym czubku ustawiliśmy segregatory w kolorze zielonym – przekazał Rynarzewski. 

Choinka zero waste

Nie tylko gałęzie choinki są wykonane z segregatorów. Gwiazda, która znalazła się na czubku drzewka również została wykonana z tego „budulca”. Zgodnie z tradycją na drzewku nie zabrakło bombek, choć te kształtem nie przypominają okrągłych i szklanych ozdób. Segregatory zostały oklejone srebrno-złotymi paskami, które kiedyś były używane w bibliotece do oznaczania książek, a teraz  symbolizują błyszczące bombki.

 

 

Władze Uniwersytetu podkreślają, że tegoroczna choinka wpisuje się w filozofię „zero waste” i jednocześnie podkreśla charakter miejsca. – Wykorzystujemy dawne materiały i pokazujemy sposoby komunikacji i przekazywania informacji w bibliotece. Stąd pomysły na choinkę z kart katalogowych, starych czasopism czy właśnie segregatorów – wyjaśnia Rynarzewski.  

 

Biblioteka Uniwersytecka UWM rozpoczęła konstruowanie nietypowych choinek w 2011 roku. Do tej pory drzewka powstawały m.in. z książek, origami, płyt CD, kart katalogowych, butelek po wodzie mineralnej i rulonów z gazet. Choć twórcy przyznają, że z każdym rokiem jest coraz trudniej wymyślić coś nowego i oryginalnego, to jednak liczą, że uda im się zaskoczyć publikę.

WIDEO: Szymon Hołownia o służbach i Collegium Humanum. "Wątpliwości rozwiane"

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *