Biznes Fakty
Zdecydowanie już od dwóch lat. Teraz sprawdzają, kto zapłacił 800 zł.
Rozpoczęły się kontrole systemów grzewczych w Polsce. Było to konsekwencją wprowadzonych dwa lata temu zmian w przepisach dotyczących certyfikatów energetycznych. Od 28 kwietnia 2023 r. stało się to obowiązkowe, choć nie zawsze. Obowiązkowe stały się również okresowe kontrole.

- Nowe przepisy dotyczące certyfikatów energetycznych zaczną obowiązywać 28 kwietnia 2023 r.
- Zgodnie z nowymi przepisami właściciele nieruchomości mają obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego.
- Dostępność stosownych dokumentów weryfikowana jest podczas regularnych kontroli.
Certyfikat energetyczny jest obowiązkowy dla lokali mieszkalnych oferowanych do sprzedaży i wynajmu. Każdy budynek wybudowany po 2009 roku musi posiadać ten specjalny dokument. Ustawa wprowadzająca wymóg posiadania tego certyfikatu przewiduje również regularne kontrole nieruchomości.
Czy certyfikat energetyczny jest obowiązkowy?
Certyfikat energetyczny wskazuje zapotrzebowanie obiektu na energię w ciągu roku. Informacje te są istotne dla oceny zużycia energii podczas wykonywania różnych zadań w obiekcie, w tym: oświetlenie, ogrzewanie lub klimatyzacja.
Każda znacząca renowacja, która znacząco zmienia profil energetyczny budynku , może skutkować wydaniem nowego certyfikatu energetycznego. Ustawa, która wejdzie w życie 28 kwietnia 2023 r., stanowi, że świadectwo energetyczne musi zawierać:
- właściciele wszystkich budynków wybudowanych po 2009 r.,
- właściciele budynków wybudowanych przed 2009 rokiem, przeznaczonych na sprzedaż i wynajem.
Ile kosztuje certyfikat energetyczny?
Certyfikat energetyczny to koszt kilkuset złotych, a ostateczna cena uzależniona jest od powierzchni lokalu i jego lokalizacji. W efekcie cena waha się od 500 do 800 złotych.
Do przygotowania dokumentu niezbędny jest raport energetyczny. Osoby posiadające uprawnienia budowlane zgodnie z art. Prawo takie przysługuje w rozumieniu art. 156 Kodeksu postępowania administracyjnego. 14 sek. 1 Prawo budowlane lub firmy audytorskie. Brak uzyskania świadectwa energetycznego może skutkować karą pieniężną w wysokości do 5000 zł.
Kto nie potrzebuje certyfikatu energetycznego?
Budynki wybudowane przed 2009 rokiem i wykorzystywane wyłącznie na cele prywatne nie wymagają świadectwa energetycznego. Dokument ten powinien zostać jednak wydany wyłącznie w przypadku, gdy właściciele podejmą decyzję o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości.
Ponadto korzyści z oszczędności energii nie przysługują budynkom jednorodzinnym o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m2 , budynkom mieszkalnym przeznaczonym do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku (domki letniskowe), a także budynkom przemysłowym i rolniczym niewyposażonym w urządzenia zużywające energię (z wyjątkiem wbudowanych instalacji oświetleniowych).
Kontrole ogrzewania pukają do drzwi
Ustawa o certyfikatach energetycznych wprowadziła również obowiązek okresowych przeglądów systemów grzewczych. Częstotliwość kontroli zależy od źródła ciepła – ważna jest moc kotła i rodzaj paliwa. Istnieją cztery okresy przeglądu:
- przegląd raz na 2 lata – kotły na paliwo płynne lub stałe, o mocy cieplnej znamionowej powyżej 100 kW,
- przegląd raz na 3 lata – źródła ciepła nieujęte w wykazie, dostępne części instalacji grzewczej lub skojarzonej instalacji grzewczo-wentylacyjnej, o łącznej mocy cieplnej znamionowej większej niż 70 kW,
- przegląd raz na 4 lata – kotły gazowe o mocy cieplnej znamionowej powyżej 100 kW,
- przegląd raz na 5 lat – kotły o mocy cieplnej nominalnej od 20 kW do 100 kW.