Biznes Fakty
Koktajl pestycydowy w rodzynkach z Biedronki i Lidla. Oto jak sieci się tłumaczą
Fundacja Pro-Test przetestowała rodzynki trzech znanych marek, w tym Biedronki i Lidla. W każdej próbce wykryto obecność pestycydów, w tym takich, których zawartość mieści się na granicy dopuszczalnych poziomów i jest zakazana w Unii Europejskiej, a niektóre produkty w ogóle nie powinny trafić do sprzedaży. Jak reagują na to dyskonty?

Treść:
Zazwyczaj przy badaniu popularnych rodzynek wykrywa się kilka, kilkanaście pozostałości pestycydów, ale tym razem było ich około 30: marki Biedronka, Lidl i Bakalland. Na prośbę fundacji zostały one przebadane na obecność któregokolwiek z 548 pestycydów wymienionych na liście . Zostały odkryte.
Koktajl pestycydowy w popularnych rodzynkach
Analizę, której inicjatorem była fundacja, przeprowadził Zakład Badań Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Badaniom poddano suszone owoce, które cieszą się szczególną popularnością przed Wielkanocą. W badaniu wykorzystano trzy marki rodzynek :
- Rodzynki marki Lidl: Alesto Jumbo (kraj pochodzenia: Chile);
- Rodzynki marki Biedronka: Bakello (kraj pochodzenia: Turcja);
- Rodzynki Bacalland (kraj pochodzenia: Chiny).
Sama fundacja określiła wyniki testów jako „przerażające”, ponieważ w każdej badanej próbce znaleziono pozostałości kilku pestycydów:
- pozostałości 27 pestycydów – rodzynki z Biedronki;
- pozostałości 16 pestycydów – rodzynki Bakalland;
- 10 pozostałości pestycydów – rodzynki z Lidla.
Zawartość jednego z pestycydów w rodzynkach Bakalland przekroczyła dopuszczalne limity : „Te rodzynki w ogóle nie powinny być w sprzedaży. „Powiadomiliśmy inspekcję sanitarną o przekroczeniu normy” – stwierdza w swoim raporcie fundacja Pro-Test.
Mowa o insektycydzie chloropiryfosie, który w przypadku nadmiernego stosowania może uszkodzić układ nerwowy i mózg.
Zakazane pestycydy w rodzynkach z Biedronki i Lidla
W testach Fundacji nie przekroczono limitów ilościowych poszczególnych pestycydów w przypadku produktów Biedronki i Lidla, ale rodzynki Bakello i Alesto zawierały po dwa pestycydy wyłączone ze stosowania w UE w 2020, 2021 i 2024 r.
„W wyżej wymienionych próbkach rodzynek ‘Bakello’ i ‘Alesto’ ilość pestycydów nie przekroczyła norm , mimo że zawierają one mieszankę różnych związków” – czytamy w raporcie.
Nielegalne pestycydy wykryto również w rodzynkach Bakalland. W tym przypadku mówimy o siedmiu substancjach chemicznych . Jak mogą znaleźć się w żywności, jeśli nie wykorzystujemy ich w rolnictwie?
„Wiele pestycydów zakazanych w Unii Europejskiej jest produkowanych w UE, a następnie eksportowanych do krajów, w których ich stosowanie w rolnictwie jest dozwolone . Te pestycydy wracają do nas za pośrednictwem produktów spożywczych” – wyjaśnia Pro-Test w raporcie .
Badania laboratoryjne wykazały obecność związków acetamiprydu w rodzynkach z Biedronki na granicy normy . Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) sugeruje, że substancja ta może mieć niekorzystny wpływ na układ nerwowy u dzieci.