Biznes Fakty
Emerytura z ZUS i KRUS. Kto może liczyć na podwójne korzyści?
W Polsce wypłatą emerytur zajmują się dwie instytucje: Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co jednak zrobić, jeśli od wielu lat łączymy pracę z zarządzaniem gospodarstwem rolnym? Czy można łączyć wpłaty do KRUS z emeryturą z ZUS?

Treść:
Kto i kiedy może otrzymać podwójną emeryturę?
W określonych przypadkach możliwe jest łączenie emerytury pobieranej z ZUS z emeryturą wypłacaną przez KRUS . Warunkiem jednoczesnego otrzymywania obu świadczeń jest opłacanie składek na oba systemy emerytalne przez określony czas. Mianowicie, podwójna emerytura przysługuje tym, którzy:
● urodzony po 31 grudnia 1948 r.,
● osiągnął powszechnie obowiązujący wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet),
● posiada udokumentowany staż pracy w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Rolniczych wynoszący co najmniej 25 lat,
● pracował poza gospodarstwem rolnym i płacił składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w tym przypadku nie ma znaczenia jak długo płacił składki do ZUS).
Dzięki temu podwójną emeryturę mogą otrzymywać osoby, które przez wiele lat łączyły działalność zawodową z rolnictwem . Otrzymywanie obu świadczeń stanowi istotne wsparcie finansowe, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że emerytura dla rolników często nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.
Dla porównania, według danych ZUS, w marcu 2025 r. emerytura podstawowa z KRUS wyniosła 1691,02 zł brutto, zaś przeciętna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyniosła 4100 zł brutto miesięcznie.
Kto ma prawo do emerytury rolniczej z KRUS?
Emerytura rolnicza wypłacana przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznawana jest na innych warunkach niż emerytura z ZUS. Aby je otrzymać, rolnik musi osiągnąć powszechnie obowiązujący wiek emerytalny , który wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, a także podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRS) przez co najmniej 25 lat. Okres ten rozpoczyna się 1 stycznia 1991 r.
Rolnicy, którzy do końca 2017 r. spełnili wymagane warunki, mogą ubiegać się o emeryturę rolniczą na starych zasadach. Emerytura rolnicza przysługuje rolnikom, którzy do dnia 31 grudnia 2017 r. osiągnęli wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, podlegali ubezpieczeniu emerytalnemu w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla Rolników (ZUS) przez co najmniej 30 lat i zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej.
Kto może otrzymać emeryturę z ZUS?
Najniższa emerytura państwowa z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje osobom, które osiągnęły ustalony wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz mają staż ubezpieczeniowy i nieubezpieczeniowy wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Warto jednak zaznaczyć, że powyższe warunki odnoszą się jedynie do otrzymywania najniższej emerytury obowiązującej w Polsce . Oznacza to, że nawet jeśli emeryt przepracował tylko jeden dzień i za jeden dzień opłacił składki ZUS, to i tak będzie mu przysługiwała emerytura, ale w wysokości odpowiadającej zebranym składkom. W przypadku KRUS taka opcja nie jest dostępna.
WB