Biznes Fakty
Zaskakująca zgoda w Sejmie. Rząd i opozycja razem w sprawie mieszkalnictwa

Parlamentarzyści osiągnęli porozumienie w sprawie ustawodawstwa dotyczącego informacji o cenach mieszkań
W czwartek Sejm przyjął ustawę nakazującą deweloperom ujawnianie cen mieszkań od rozpoczęcia sprzedaży do jej zakończenia. Łącznie 418 posłów poparło inicjatywę zaproponowaną przez Polskę 2050, głosowali zarówno rządzący, jak i opozycja. Co ciekawe, nie było głosów przeciwnych, a tylko dwóch członków Konfederacji wstrzymało się od głosu.
Głosowanie nad nowelizacją odbyło się tuż po godzinie 14:00. Wcześniej, podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury, szczegóły zapisów doprecyzował poseł Kamil Wnuk z komisji Polska 2050 .
– Celem naszego projektu jest wprowadzenie regulacji, dzięki którym zainteresowani obywatele będą mogli otrzymywać rzetelne i aktualne informacje o cenach ustalanych przez deweloperów za lokale mieszkalne i domy jednorodzinne – stwierdził.
Otwarte ceny mieszkań. W Sejmie rząd i opozycja zjednoczyły się
Poprawka nakazuje deweloperom utworzenie stron internetowych, które będą wyświetlać ceny mieszkań od początku sprzedaży do jej zakończenia . W przypadku jakichkolwiek zmian, w tym dodatkowych kosztów zakupu , firmy będą również zobowiązane do dostarczania powiadomień.
Ustawodawcy obecni podczas głosowania byli szczególnie jednomyślni w kwestii wprowadzenia tych nowych przepisów. 418 z nich oddało głosy za poprawką , podczas gdy dwóch wstrzymało się od głosu, a żaden głos nie został oddany przeciwko. Wspomniane wstrzymujące się głosy pochodziły od dwóch przedstawicieli Konfederacji – Bronisława Foltyna i Michała Połuboczka .
Prawie cała Konfederacja popiera przejrzystość cen. „Zgodnie z pro-rynkowym stanowiskiem”
Na Platformie X lider Konfederacji Krzysztof Bosak przyznał, że inicjatywa dotycząca przejrzystości cen mieszkań „wywołuje silne emocje i może nie być bezbłędna, ale zdecydowanie doradzałem klubowi, aby ją poparł”. „Pozycja nabywców domów w stosunku do deweloperów musi zostać wzmocniona, a zwiększona przejrzystość rynku wraz z usprawnionym przepływem informacji jest zgodna z podejściem pro-rynkowym”, stwierdził.
Dodał także, że „zgodnie z teorią ekonomiczną system cenowy służy jako środek przekazywania informacji i sygnałów na rynku”. „Dlatego powinniśmy dążyć do jeszcze większej przejrzystości – szczególnie w odniesieniu do cen transakcyjnych ” – wyjaśnił Bosak.
Podczas drugiego czytania w Sejmie wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski poinformował, że projekt ustawy o Portalu Danych o Obrotach Mieszkaniami zostanie wkrótce przedstawiony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów. Będzie on dostarczał statystyki dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości .
WIDEO: Szczegóły deregulacji ujawnione. Rafał Brzoska proponuje zasadę „jeden wchodzi, dwa wychodzą”

Marcin Jan Orłowski / wka / Polsatnews.pl
Źródło