Niepewna sytuacja polskich przedsiębiorstw. NBP publikuje dane

Sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych w IV kwartale 2024 r. okazała się mniej korzystna w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego – wynika z najnowszej analizy „Szybkiego Monitoringu NBP” przygotowanej przez Narodowy Bank Polski. Ekonomiści z Banku Centralnego zauważają, że spadek wyników finansowych brutto w tym okresie był znacznie mniejszy niż w poprzednich trzech kwartałach, a towarzyszyła mu poprawa wszystkich wskaźników efektywności przedsiębiorstw w porównaniu z trzecim kwartałem roku poprzedniego.

0ecc9adbd7f7ddeb5845e9de1406e782, Biznes Fakty Narodowy Bank Polski opublikował najnowszą analizę polskiego sektora korporacyjnego (tzw. szybki monitoring – kwiecień 2025 r.). Zdjęcie. ilustracyjny / 123rf.com / 123RF/PICSEL

Wyniki monitoringu operacyjnego NBP jednoznacznie wskazują, że w I kwartale 2025 r. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw pozostała osłabiona, choć w porównaniu z poprzednim kwartałem uległa nieznacznej poprawie.

„Nieznacznie wzrósł również udział organizacji, które spodziewają się dalszej poprawy swojej sytuacji w krótkim i długim okresie, na tle umiarkowanej poprawy rocznych prognoz popytu i eksportu” – zauważono w badaniu NBP.

Zobacz także: Ostatnie spotkanie przed posiedzeniem Komisji Polityki Praw Człowieka. Dowiedzieliśmy się, jaka była inflacja w kwietniu

Dynamika zatrudnienia i wzrostu płac zwalnia

Z danych monitoringu NBP wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku nastąpił spadek zatrudnienia w przedsiębiorstwach, zmniejszył się także odsetek firm, które zapowiedziały podwyżki płac.

Diagram. Roczna dynamika zatrudnienia w poszczególnych sektorach (w proc.)

68f47d353569371084a39e520d409b48, Biznes Fakty / NBP

Sprawdź: Dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń w 2024 r. Ten będzie znacznie gorszy

W czwartym kwartale ubiegłego roku przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw nadal spadały.

W IV kw. 2024 r. przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw nadal spadały w ujęciu rok do roku, przy czym tempo spadku było nieznacznie wyższe niż w poprzednim kwartale (-0,7% r/r w porównaniu z -0,4% r/r w III kw.).

Największy spadek przychodów ze sprzedaży, znacznie bardziej wyraźny niż w poprzednim kwartale, odnotowano w przypadku spółek zajmujących się produkcją wyrobów energetycznych. Według raportu NBP, mniejszy spadek przychodów ze sprzedaży niż w poprzednim kwartale zanotowano wśród producentów dóbr inwestycyjnych i dóbr konsumpcyjnych.

Diagram. Nominalna roczna dynamika przychodów ze sprzedaży (%)

Ab95c7ed8427ae620ba1e8b611f2efdf, Biznes Fakty / NBP

Dług naftowy

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *