Biznes Fakty
Kredytobiorcy czekają na przełom. Dziś decyzja NBP w sprawie stóp procentowych

Pożyczkobiorcy z niecierpliwością oczekują rozwoju sytuacji. Co czeka stopy procentowe?
Zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, a decyzja o obniżeniu stóp procentowych może zostać podjęta — wcześniej premier Donald Tusk i marszałek Szymon Hołownia, między innymi, opowiadali się za takim środkiem. Spotkanie zazwyczaj kończy się konferencją prasową pod przewodnictwem prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego.
Analitycy przewidują, że istotna decyzja dotycząca pożyczkobiorców w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta podczas tego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Podkreślił to prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński .
Glapiński o perspektywie obniżki stóp procentowych
Potencjał obniżenia stóp procentowych w najbliższej przyszłości zasugerował prezes NBP. Na kwietniowej konferencji po posiedzeniu Rady ocenił, że taka zmiana może nastąpić w maju i miesiącach następujących po nim.
Glapiński podkreślił jednak, że nie powinno to skutkować wielokrotnymi redukcjami, a raczej pojedynczą korektą mającą na celu ograniczenie inflacji. Stwierdził, że w optymistycznym scenariuszu w tym roku mogłyby nastąpić dwie redukcje, każda o 0,5 punktu procentowego .
Do niedawna prezes NBP utrzymywał, że między innymi rosnąca inflacja nie pozostawia miejsca na zmianę stóp procentowych. Wskazał, że w kontekście trwającego ożywienia gospodarczego, szybkich wzrostów płac i luźnej polityki fiskalnej, MPC musi wdrażać politykę pieniężną w sposób, który zapobiegnie utrzymywaniu się wysokiej inflacji.
Członek MPC: Stopy procentowe mają zostać obniżone
Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, w jednym z kwietniowych wydań „Gościa Wydarzeń” omawiał harmonogram potencjalnych obniżek stóp procentowych. Poziom stóp ma bezpośredni wpływ na raty, które płacą kredytobiorcy. – Od co najmniej pięciu, sześciu miesięcy opowiadam się za koniecznością i możliwością obniżek stóp procentowych – zauważył.
Członkowie Rady zainicjowali w kwietniu „pogłębioną” dyskusję na ten temat. – W 2023 r. mieliśmy inflację na poziomie około 11 proc. rocznie, a teraz wynosi ona 4,9 i wszystko wskazuje na to, że do końca roku spadnie poniżej 4 – wyjaśnił Kotecki.
ZOBACZ: Apple nie owija w bawełnę. Ceny mogą wzrosnąć!
Zapytany przez Piotra Witwickiego o przewidywany termin cięć, Ludwik Kotecki wspomniał o 7 maja – po posiedzeniu RPP. – Wszyscy zgadzamy się, że podczas posiedzenia odbędzie się dyskusja na temat cięć. Pytanie nie brzmi „czy”, ale „jak duże” będą te redukcje i czy to oznacza początek cyklu czy samotną korektę – wyjaśnił Kotecki.
WIDEO: Wodór – paliwo przyszłości. „Szczerze o pieniądzach” odcinek 271

Mateusz Balcerek / sgo / Polsatnews.pl
Źródło