„Produkcja stołków”. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz atakuje ideę lewicy

Wiadomości Polsatu

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

– Partia Polska 2050 prowadzi dialog, a my jesteśmy gotowi wypracować skuteczne rozwiązania – stwierdziła minister polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, komentując przebudowę rządu. Polityk odpowiedziała na sugestię lewicy dotyczącą Ministerstwa Budownictwa. – Tworzenie ministerstw jako sposobu rozwiązywania problemów jest błędne. To prowadzi do tworzenia stanowisk dla naszego dobra, a nie rzeczywistych rozwiązań dla społeczeństwa – zauważyła.

– Jesteśmy częścią rządu koalicyjnego, a to wymaga komunikacji – tłumaczyła minister polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050. – Moja partia jest uosobieniem dialogu, chętnie podejmujemy dyskusje, by wypracowywać korzystne rozwiązania, w których priorytetem musi być dobro wspólne – kontynuowała, nawiązując do zapowiedzianej przez premiera Donalda Tuska restrukturyzacji rządu.

Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła, że ten rząd potrzebuje wizji, planu strategicznego i skutecznego wykonania . – Jesteśmy konstruktywni. Musimy jednak działać szybko, ponieważ przedłużające się dyskusje o odbudowie nie stanowią skutecznego zarządzania – podkreśliła.

– Struktura rządu jest środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Ludzie nie doświadczają poprawy jakości życia dzięki strukturze rządu , ale poprzez namacalne zmiany – powiedziała minister. – Wielokrotnie wyrażaliśmy poparcie dla odważnych, innowacyjnych inicjatyw. Nie możemy się ich bać. Naszym celem jest wspieranie rozwoju prywatnej przedsiębiorczości – dodała.

– Nie boimy się podejmować inicjatywy. Jednak do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia: ministerstwa, wicepremier – wyliczał minister.

Zaznaczyła także, że wicepremier może zdziałać więcej niż minister. – Jako szefowa ministerstwa otwarcie mówię o swoich działaniach i nie unikam tego – podkreśliła.

WIDEO: „Produkcja stołków”. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz krytycznie odnosi się do propozycji lewicy

„Całkowicie błędne”. Pełczyńska-Nałęcz o utworzeniu nowego ministerstwa

Gospodarz Marcin Fijołek zauważył, że ostatecznie chodzi o to, która partia będzie kontrolować konkretne ministerstwo. Nawiązał do lewicowej koncepcji utworzenia ministerstwa specjalnie do spraw mieszkalnictwa .

– Powoływanie nowych ministerstw jako sposobu rozwiązywania problemów jest całkowicie niesłuszne – zauważył polityk z programu Polska 2050. – To jest tworzenie stanowisk dla siebie , a nie formułowanie rozwiązań dla społeczeństwa – podsumowała.

Pełczyńska-Nałęcz wskazała, że zajmuje się sprawami mieszkaniowymi w ramach polityki regionalnej. – Nie ma kredytów zero procentowych, ceny mieszkań są niższe, opowiadam się za budownictwem socjalnym, a deweloperzy przedstawiają otwarte ceny – wyliczała. Podkreśliła, że samorządy i jednostki mieszkaniowe czekają na te rozwiązania.

Musi być pełna przejrzystość w odniesieniu do wszystkich inwestycji publicznych – stwierdziła minister. – Każdy wydatek publiczny musi być rozliczony – dodała.

Minister o napięciach w koalicji rządowej: „Staram się współpracować jak najskuteczniej”

Prowadząca zapytała o doniesienia medialne dotyczące napięć, które rzekomo miały miejsce podczas spotkania rządu między nią a premierem Tuskiem.

– Nie przypominam sobie takiego scenariusza. Staram się współpracować jak najefektywniej – odpowiedziała Pełczyńska-Nałęcz. – Szanuję władzę, ale jednocześnie jesteśmy partnerem koalicyjnym. Wnosimy do tego rządu nasze perspektywy – dodała.

– My jasno mówimy, że musimy iść do przodu. Wymagamy odważnego rozwoju . Marszałek Hołownia też to podkreśla – wyjaśniła. – Nie odczuwam żadnych tarć. Nie widzę też potrzeby takiej komunikacji – zaznaczył minister, odnosząc się do napięć w koalicji rządowej.

W poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił, że przedstawi zarys struktury rządu po rekonstrukcji około 15 lipca. Liderzy partii koalicyjnych mają się spotkać w piątek.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia , zapowiadając to spotkanie, wyraził nadzieję, że premier w końcu zaprezentuje „coś namacalnego”. Powtarza też konsekwentnie, że nie planuje wchodzić do rządu, choć może to przemyśleć, jeśli wezmą w nim udział wszyscy czterej liderzy koalicji. Wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił w środę, że odbudowa dotyczy przede wszystkim struktury i sprawności, a nie indywidualnych osobowości.

Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty, oświadczył we wtorek, że podczas spotkania koalicyjnego każdy lider ma przedstawić wizję i propozycje swojego ugrupowania.

WIDEO: Pacyfikacja Sądu Najwyższego? Manowska: Otrzymałam poważne sygnały


Źródło
No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *