Biznes Fakty
Umowa z Mercosur do końca roku? Polska i Francja wciąż przeciwne
Według duńskiej prezydencji w Radzie UE, umowa z Mercosurem (grupą krajów Ameryki Południowej) ma zostać podpisana do końca roku. Duńczycy, którzy przejęli władzę po Polsce, uznali ją za swój priorytet. Budzi ona największe obawy w Polsce i Francji, krajach, w których rolnicy nadal odgrywają znaczącą rolę polityczną i obawiają się konkurencji ze strony tańszej żywności (mięsa i produktów rolnych) z krajów Ameryki Południowej.

Treść:
Porozumienie Mercosur stało się szczególnie istotne w kontekście wojen handlowych i niekontrolowanego protekcjonizmu administracji Donalda Trumpa. Pojawiają się opinie, że porozumienie handlowe z kilkoma krajami Ameryki Południowej (Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem) mogłoby być korzystne dla UE w kontekście niestabilności handlu międzynarodowego. Jednak wpływ lobby rolniczego, tradycyjnie odgrywającego ważną rolę w Polsce i Francji, pozostaje poważną przeszkodą. Polska i Francja już zagroziły utworzeniem „mniejszości blokującej” przeciwko porozumieniu Mercosur.
Europejscy rolnicy wyrazili obawy dotyczące konkurencji ze strony tańszych produktów spożywczych (takich jak wołowina) z Ameryki Południowej. Jednym z argumentów przeciwko porozumieniu z Mercosurem są obawy dotyczące jakości importowanych produktów.
Dania zapowiada przyspieszenie prac nad porozumieniem z Mercosurem
Duński minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen powiedział w poniedziałek, że jednym z priorytetów duńskiego przewodnictwa w Radzie UE będzie sfinalizowanie do końca roku umowy z Mercosurem, organizacją skupiającą kilka państw Ameryki Południowej.
„Naszym priorytetem będzie podpisanie umowy z Mercosurem w trakcie naszej prezydencji” – powiedział Rasmussen, który bierze udział w spotkaniu ministrów handlu UE w Brukseli.
Komisja Europejska już od kilku tygodni zapowiadała, że wkrótce przedstawi tekst umowy państwom członkowskim po tym, jak przejdzie on przegląd prawny i zostanie przetłumaczony na wszystkie języki urzędowe UE.
Polska i Francja wielokrotnie protestowały przeciwko umowie, powołując się na ryzyko destabilizacji rynku rolnego UE . Oba kraje wyraziły gotowość utworzenia tzw. mniejszości blokującej.
Porozumienie z Mercosurem. Czy Warszawa i Paryż złagodzą swoje stanowisko?
Jednak w ostatnich tygodniach Warszawa i Paryż nieco złagodziły swoje stanowisko, utrzymując sprzeciw, ale koncentrując się bardziej na dodaniu dodatkowych gwarancji do umowy niż na próbach jej zablokowania. „Konieczne jest opracowanie mechanizmów ochronnych, aby nie podważyć stabilności unijnego rynku rolnego” – apelował pod koniec czerwca minister rolnictwa Polski Czesław Siekierski.
We wspólnym oświadczeniu z początku lipca ministrowie spraw europejskich Polski i Francji Adam Szlapka i Benjamin Haddad stwierdzili, że obecna forma umowy nie spełnia niezbędnych warunków, aby chronić europejskich rolników przed wstrząsami rynkowymi i nie zapewnia długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego w Europie .
Wezwali do uwzględnienia w umowie specjalnej klauzuli ochronnej dla wrażliwych produktów rolnych, która umożliwiłaby jednemu lub kilku państwom członkowskim szybką i skuteczną reakcję w przypadku zagrożenia dla rynku wewnętrznego.
Podkreślili również konieczność wprowadzenia w UE rygorystycznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych
Źródło